Α’ Εθνική Γυναικών: Αβαντίδες-Ολυμπιάδα Υμηττού 1-0
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Οι Αβαντίδες κέρδισαν 1-0 την Ολυμπιάδα Υμηττού

Οι Αβαντίδες κέρδισαν 1-0 την Ολυμπιάδα Υμηττού, για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ Εθνικής γυναικών.

Η ομάδα της Χαλκίδας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 4′ όταν μετά από σέντρα της Λόγου η Χριστοφορίδη πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στη συνέχεια την Γκούνη και κατέληξε στα δίχτυα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων, που σε γενικές γραμμές είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α’ μέρος. Στην επανάληψη η Ολυμπιάδα προσπάθησε να κυνηγήσει την ισοφάριση, έχοντας την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος της, και στο 55′ η Γεωργίου έβγαλε τη σέντρα προς την Τσιμπουκάκη, όμως μπλόκαρε η Αλεξάκη πριν προλάβει να σουτάρει η παίκτρια της ομάδας του Υμηττού, ενώ πέντε λεπτά μετά σουτ έξω απ’ την περιοχή της Κατωπόδη πέρασε λίγο άουτ. Στο 72′ η Μπούτλα με σουτ μέσα απ’ την περιοχή και αυτή δεν μπόρεσε να βρει στόχο, για λίγο. Μοναδική καλή στιγμή στο β’ μέρος για τις Αβαντίδες στο 86′ με σουτ της Τζαφέρη, που πέρασε άουτ, με την ομάδα της Χαλκίδας να διατηρεί το 1-0 ως το φινάλε, ξεκινώντας με ‘τρίποντο’ το πρωτάθλημα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Στεργιώτης (Αθηνών)/Κατελανάκης (Αθηνών)-Βλατάκης (Αθηνών), παρατηρητής: Βρακάς (Εύβοιας).

ΓΚΟΛ: 4′ Γκούνη (αυτογκόλ).

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Αλεξάκη, Πρίφτη (89′ Αργυρίου), Νεοφύτου (64′ Μυρτολλάρι), Μελισσού, 14 Τζαφέρη (89′ Τζεβελέκου), Λάππα, 18 Γαγάρα, Λάγιου, Χριστοφορίδη (64′ Αρκουλή), Λόγου, Παχάκη (57′ Ντζάνη).

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΥΜΗΤΤΟΥ (Νίκος Γκαλίτσιος): Δημητροπούλου, Μπούτλα, Γεωργίου, Μάρκου, Μιχαλοπούλου, Γκούνη, Τσιρούλη, Κατωπόδη, Τσιμπουκάκη (77′ Καραγιάννη), Κοκμοτού, Βενιαμίν (46′ Πλεξίδα).