ΑΕΚ – Ολυμπιακός: “Κυρίαρχοι” και νταμπλούχοι! Το “σήκωσαν” και με την… περσινή ομάδα οι Πειραιώτες
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 1-0 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και έκανε το νταμπλ στην Ελλάδα. Ο Ραντζέλοβιτς πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα. Έχασαν και πέναλτι με τον Ελ Αραμπί οι Πειραιώτες. Τέταρτη διαδοχική ήττα για την Ένωση στον τελικό του θεσμού.

Παρότι αγωνίστηκε με πολλές απουσίες, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος για τη σεζόν 2019-20 και κατέκτησε το δεύτερο τίτλο του στη χρονιά, ολοκληρώνοντας την αγωνιστική περίοδο με ένα εντυπωσιακό νταμπλ, το 18ο της ιστορίας του.

Οι Πειραιώτες “χτύπησαν” την Ένωση στις αντεπιθέσεις και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει ακόμη περισσότερα γκολ, αλλά ο Ελ Αραμπί “σπατάλησε” μεγάλες ευκαιρίες, με κορυφαία όλων το πέναλτι που απέκρουσε ο Τσιντώντας στο 55′.

Το γκολ του Ραντζέλοβιτς μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης όμως, ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Ολυμπιακό τη νίκη και το τρόπαιο του Κυπέλλου Ελλάδας, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα σε τέταρτο διαδοχικό τελικό της διοργάνωσης.