Αγριεμένος Giannis και νίκη των Μπακς επί των Καβαλίερς (video)
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν 117-103 των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Εκδίκηση για την ήττα από τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στις 17/11 πήραν οι Μιλγουόκι Μπακς με σαρωτική εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 38 πόντους και ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο ημίχρονο, οδηγώντας τα «ελάφια» σε νίκη με 117-103. Αυτή είναι η 13η νίκη των Μπακς σε 18 παιχνίδια.

Οι Καβαλίερς έβαλαν δύσκολα στους Μπακς στην αρχή, φτάνοντας να προηγούνται με 26-13, ενώ το 12λεπτο έληξε 30-25, με τον Κάρτερ να δίνει ανάσες στην ομάδα του Μιλγουόκι.

Οι Καβαλίερς συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και στο δεύτερο 12λεπτο, φτάνοντας τη διαφορά στο +16, 47-31. Ο Γιάννης επέστρεψε από τον πάγκο και προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά για το 63-52 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο τα «ελάφια» μπήκαν μεταμορφωμένα και άρχισαν την αντεπίθεση. Ο Χόλιντεϊ, με μηδέν πόντους στο πρώτο μέρος, έβαλε πέντε συνεχόμενους, για το 63-57, και, στη συνέχεια ο Αντετοκούνμπο πήρε το όπλο του. Με συνεχόμενα καλάθια έφερε τους Μπακς μπροστά στο σκορ, 69-65, με τη διαφορά να φτάνει +10, 75-65, έπειτα από εντυπωσιακό 23-2, μέσα σε οκτώ λεπτά.

Οι Μπακς μπήκαν στη τέταρτη περίοδο με +14, 87-73. Το τρίποντο του Χιλ και το ένατο κάρφωμα του Αντετοκούνμπο έκαναν το σκορ 92-73, για να ακολουθήσουν δυο τρίποντα, ένα από τον Greek Freak και ένα από τον Κάρτερ, για το 101-83 και, με 5:15 για το τέλος, όλα είχαν κριθεί.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μια ασύλληπτη εμφάνιση του Αντετοκούνμπο, κάνοντας ρεκόρ καριέρας στα καρφώματα, 9 τον αριθμό. Σε 30:58 λεπτά συμμετοχής, ο Έλληνας φόργουορντ είχε 38 πόντους (11/17 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/14 βολές), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 τάπες.

Οι Τζεβόν Κάρτερ με 18 πόντους και 5/6 τρίποντα, Μπόμπι Πόρτις με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ ακολούθησαν, με τον Μπρουκ Λόπεζ να σημειώνει μόλις οκτώ πόντους, αλλά είχε έξι τάπες σε 27:32.

Όσο για τους Καβαλίερς, ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 7/18 σουτ και μόλις τρεις ασίστ σε 38 λεπτά, ο Ντόνοβαν Μίτσελ πήρε 24 σουτ για να βάλει 29 πόντους.