ΑΟ Χαλκίς-Ταμυναϊκός 2-4: Ιστορικό διπλό μέσα στη Χαλκίδα – Οι παίχτες του Ντόβολη «τάραξαν» τα νερά
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ιστορική νίκη πήρε μέσα στη Χαλκίδα η ομάδα του Ταμυναϊκού.

Ο Ταμυναϊκός «κέντησε» μέσα στη Χαλκίδα το απόγευμα της Τετάρτης 6 Απριλίου, επικράτησε εκτός έδρας του ΑΟ Χαλκίς με 4-2, για την 22η αγωνιστική της Α’ τοπικής κατηγορίας.

Το 4-2 έβαλε φωτιά στην κυριολεξία στο γήπεδο καθώς το σκορ έφερε τα πάνω κάτω στο πρωτάθλημα, ο Ταμυναϊκός έδειξε το παρών στο γήπεδο με το «καλημέρα» παίρνοντας το προβάδισμα.

Ο Βογιατζής με όμορφο πλασέ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Φαλαγγίτη και να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Λίγα λεπτά μετά στο 11′ η ομάδα του Ντόβολη κάνει το 0-2.

Η Χαλκίδα κατάφερε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο με ένα γκολ στο 53′ του Ζαχαριά, κάνοντας το 1-2. Στο  71’ με σκαφτή μπαλία του Κοτρογιάννη στην πλάτη της άμυνας έκανε το 1-3 και στο 81’ ο Σταματούκος πέρασε τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία έγραψε το 1-4. Η Χαλκίδα λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού στο 94 μείωσε 2-4 με πέναλτι του Τρεπεκλή.

Το πάρτι τώρα ξεκινάει…. μετά το τέλος του αγώνα οι παίχτες του Ταμυναϊκού ξέσπασαν σε «τρελούς» πανηγυρισμούς με τον κόσμο του Αλιβερίου που παρευρέθηκε στο γήπεδο. Οι πανηγυρισμοί όμως δεν τελείωσαν εκεί καθώς οι παίχτες αποθεώθηκαν φτάνοντας στο γήπεδο του  Ταμυναϊκού στο Αλιβέρι το βράδυ της Τετάρτης με τραγούδια, φωνές  συνθήματα και πυρσούς κατέβηκαν από το πούλμαν.