Euroleague: «Αγκαλιάζει» το πλεονέκτημα έδρας ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Οι «πράσινοι» έπιασαν τους Ισπανούς στη δεύτερη θέση (το ίδιο ρεκόρ έχει και η Μονακό), μετρώντας ακόμη τρία βήματα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ.

Με επική ανατροπή από το -16 (24-40 στο 16΄), άμυνα από «γρανίτη» στο δεύτερο ημίχρονο και τον Κώστα Σλούκα να δίνει ρεσιτάλ σε εκτέλεση, οργάνωση και δημιουργία, ο Παναθηναϊκός AKTOR έκαμψε την αντίσταση της Μπαρτσελόνα και «καλπάζει» για τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν κάλυψε τη διαφορά των 8 πόντων από την ήττα της στη Βαρκελώνη, αλλά υπερέχει στο goal average, όπως και στην τριπλή ισοβαθμία με τη Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81

Η εικόνα του αγώνα

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται με 11-10. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με Βέσελι, Πάρκερ και Σατοράνσκι, έτρεξε ένα επιμέρους 9-0 σερί, κάνοντας το 19-11 για τους Καταλανούς. Μήτογλου και Ναν, απάντησαν για το 19-15. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 3 για την Μπαρτσελόνα, 23-20.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR με Ναν και Μήτογλου κατάφερε να προσπεράσει στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με 24-23. Η Μπαρτσελόνα και πάλι όμως είχε απάντηση και με Ερνάνγκομεθ, Αμπρίνες, Ρούμπιο και Λαπροβίτολα έτρεξε ένα επιμέρους 17-0 για το 40-24 στο 16′. Οι «πράσινοι» θέλησαν να κλείσουν την διαφορά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με ένα 6-0 έκαναν το 40-29 στο 17′. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 12 πόντους, 46-34.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Με εντυπωσιακή άμυνα και τους Λεσόρ, Γκριγκόνις και Σλούκα να μπαίνουν στην εξίσωση, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 10-4, μείωσαν στους 6, 50-44. Με τρίποντο του Γκραντ και καλάθι του Λεσόρ ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το 54-49 με την Μπαρτσελόνα να αντιστέκεται με τον Βέσελι. Οι «πράσινοι» με γκολ-φάουλ του Γκριγκόνις πέρασαν μπροστά, 56-55, 1.31′ για το δεκάλεπτο. Στο 30′ το σκορ ήταν 61-60 για τους Καταλανούς.

Το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό AKTOR ωστόσο να βρίσκει τρίποντα με τους Μήτογλου και Σλούκα έκανε το 70-66. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν καταιγιστική και με νέο τρίποντο του Κέντρικ Ναν προηγήθηκε με 5 πόντους, 73-68 στο 34′. H εικόνα του αγώνα έδειχνε πως το «τριφύλλι» μπορούσε να ανοίξει κι άλλο την διαφορά, κάτι που έκανε με τους Ναν και Μήτογλου για το 83-73. Ο Παναθηναϊκός δεν κοίταξε ποτέ πίσω και επικράτησε με 89-81.