ΕΥΒΟΪΚΟΣ Γ.Α.Σ: Με 160 αθλητές και 22 εθελοντές στον αγώνα Evripos Night Run 2023 (pics)
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Αθλητές, γονείς και προπονητές απέδειξαν ότι ο αγώνας δρόμου μπορεί να γίνει γιορτή, η γιορτή του αθλητισμού.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ο Σύλλογος μας ΕΥΒΟΪΚΟΣ Γ.Α.Σ και με τα δύο τμήματα του Στίβου και Κολύμβησης, έλαβε μέρος με 160 αθλητές και 22 εθελοντές , στον αγώνα Evripos Night Run 2023.

Βάζοντας στην άκρη τις αγωνιστικές υποχρεώσεις μας, που είναι στο ζενίθ αυτή την περίοδο, γιορτάσαμε με τους αθλητές μας, τους γονείς τους και τους προπονητές μας τη δια βίου άσκηση. Γιατί θέλουμε οι αθλητές μας όταν φύγουν από τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις , να συνεχίζουν να γυμνάζονται , διότι γνωρίζουν ότι ο αθλητισμός είναι τρόπος ζωής. Μέσα από αυτή την γιορτή λοιπόν ήρθαν και 8 μετάλλια για το Σύλλογο μας.

Στην 1η θέση στην κατηγορία 17-20 ετών στα 5,5 χλμ ήταν η ΤΣΙΑΓΚΙΓΚΡΙΝΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ , ενώ η ίδια αθλήτρια ήταν και 2η στη γενική κατάταξη όλων των ηλικιών στις γυναίκες, στη 2η θέση στην κατηγορία 17-20 ήταν και η ΚΟΥΡΟΥΡΙΔΗ ΜΑΡΙΑ. Στα 5,5χλμ στην κατηγορία 17-20 ο ΧΡΗΣΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ κατέκτησε τη 2η θέση. Στα 1000μ Γυμνασίων κοριτσιών και τα 3 μετάλλια πήγαν στον ΕΥΒΟΪΚΟ Γ.Α.Σ με 1η τη ΡΟΔΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, 2Η την ΡΑΖΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ και 3η την ΚΑΤΣΟΜΠΕΝΑΚΗ ΕΥΑ ενώ στα 1000μ Γυμνασίων αγοριών τη 3η θέση κατέκτησε ο ΧΑΜΖΟΛΑΡΙ ΑΛΒΙΟ.

Να σημειώσουμε ότι πολλοί γονείς και παλιοί αθλητές μας έτρεξαν, ή βοήθησαν στη διοργάνωση ως εθελοντές, όπως και όλο το Διοικητικό Συμβούλιο. Ο ΕΥΒΟΪΚΟΣ Γ.Α.Σ πλησιάζει τα 40 χρόνια λειτουργίας του και αποδεικνύει έμπρακτα την στήριξη του σε όλες τις αθλητικές διοργανώσεις του τόπου μας.