Ηρακλής Ψαχνών-Λουκίσια 0-1: Σημαντική νίκη για το “πορτοκαλί υποβρύχιο” σε δύσκολη θέση ο “ροπαλοφόρος”
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νίκη για τα Λουκίσια απέναντι στον Ηρακλή Ψαχνών.

Για την εξ’ αναβολής 8ης αγωνιστική στο Δημοτικό Στάδιο Ψαχνών αναμετρήθηκαν ο Ηρακλής Ψαχνών και τα Λουκισια με την ομάδα της Ανθηδονας να παίρνει μια σημαντική νίκη ενώ από την άλλη πλευρά ο Ηρακλής Ψαχνών σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση και να μπαίνει σε περιπέτειες βαθμολογικά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ηρακλή Ψαχνών να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δημιουργεί 2 πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στην συνέχεια τα Λουκισια προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα και από δύο κλεψίματα μπάλας που απέφεραν και την κατοχή της μπάλας δημιούργησαν δύο ευκαιρίες για να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Μίχου.

Ο Ηρακλής Ψαχνών στο 30′ λεπτό της αναμέτρησης έχασε την καλύτερη του ευκαιρία για να σκοράρει όταν έπειτα από μια πολύ συνεργασία που δημιούργησαν οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή το σουτ που έκανε ο Γκουρλας με τον τερματοφύλακα Κατσαρή να αντιδράει αποτελεσματικά, τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο ήταν το φάουλ που εκτέλεσαν οι φιλοξενούμενοι με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν με τον Ηρακλή Ψαχνών να έχει την πρωτοβουλία κινήσεων και μια υπέροχη αλλά να μην μπορεί να την μετουσιώσει σε κάποιο γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ηρακλή Ψαχνών να αρχίζει τον αγώνα να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ αλλά το τελείωμα του Στρατή ήταν κακό για την κλάση του.

Από 48′ λεπτό έως το 55′ λεπτό πίεσαν την άμυνα του Ηρακλή Ψαχνών και σε διάστημα 7′ λεπτών κατάφεραν και σκόραραν ενώ στο διάστημα αυτό δημιούργησαν 2 ευκαιρίες.

Στην συνέχεια του αγώνα ο Ηρακλής Ψαχνών και με τις αλλαγές που έγιναν από τον πάγκο άρχισε να πιέζει την άμυνα των Λουκισιων προσπαθώντας να κλείσει τα Λουκισια στα καρέ και με τον Γκουρλα στο 65′ λεπτό να δοκιμάζει ένα σουτ που δεν βρήκε στόχο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Ηρακλής Ψαχνών πίεσε την άμυνα των Λουκισιων για να μπορέσει να βρει το γκολ της ισοφάρισης και βρήκε μια ακόμα σημαντική στιγμή στο 90′ λεπτό αλλά το φάουλ του Γκαβαλη δεν ήταν καλό με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Τα Λουκισια κατάφεραν και πήραν μια σημαντική νίκη που έχει τεράστια βαθμολογικής σημασίας από την άλλη ο Ηρακλής Ψαχνών γνώρισε μια ακόμα ήττα στο πρωτάθλημα που θα χρειαστεί ένα γερό ηλεκτροσόκ ώστε ο Ηρακλής Ψαχνών να επανέλθει στον δρόμο των επιτυχιών.

Το γκολ του αγώνα:

50′ Ο Γιαλός μπήκε μέσα στην περιοχή έκανε το γύρισμα και ο Κώνστανταγκας από το ύψος της μικρής περιοχής με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μίχου και άνοιξε το σκορ.
Οι φάσεις του αγώνα:

2′ Σουτ του Μάκρη πέρασε πάνω από την εστία.
6′ Ο Μακρής έκανε την σέντρα για τον Γκαβαλη στο δεύτερο δοκάρι αυτός έστρωσε την μπάλα στον Στρατή αυτός την γύρισε στον Μπιτζο Στ. το σουτ που επιχείρησε η μπάλα κόντραρε στον Προβή και κατέληξε κόρνερ.
12′ Ο Μπιτζος Στ. έκανε λάθος πάσα ο Φρούσσης έκλεψε την μπάλα λίγο κάτω από την σέντρα το σουτ που επιχείρησε ο Μίχος μπλόκαρε.
14′ Σουτ του Γιαλού έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.
16′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Στρατή η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς έφτασε στον Ζωγακη το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.
19′ Σέντρα του Ζωγακη ο Προβής απομάκρυνε.
21′ Σουτ του Κωνσταντοπούλου έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.
28′ Πολύ ωραία συνεργασία από δεξιά του Γκαβαλη με τον Φιολα με τον Φιολα να κάνει την σέντρα το σουτ του Γκουρλα μέσα από την περιοχή εντυπωσιακή επέμβαση του Κατσαρή απομάκρυνε την μπάλα.
38′ Φάουλ του Δέδε από πλάγια θέση ο Μίχος απομάκρυνε σε κόρνερ.
41′ Από εκτέλεση κόρνερ του Μπιτζου Στ. η μπάλα απομακρύνθηκε έφτασε στον Ζωγάκη πέρασε πάνω από την εστία.
46′ Πολύ ωραία ενέργεια του Γκίκα έκανε και την σέντρα μέσα στην περιοχή η μπάλα έφτασε στον Στρατή το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από την εστία.
48′ Μπαλιά του Τζεμου για τον Σαμπάνη το πλασέ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.
55′ Σουτ του Σαμπάνη πέρασε άουτ.
65′ Ο Μακρής έκανε την σέντρα από δεξιά το σουτ του Γκουρλα μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από την εστία του Κατσαρή.
74′ Σουτ του Καραι η μπάλα πέρασε άουτ.
82′ Σουτ του Δέδε η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Μίχου.
90′ Φάουλ του Γκαβαλη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής πέρασε δίπλα από την εστία του Κατσαρή.
93′ Σουτ του Φρούσση πέρασε άουτ.