Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι – Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Χέρι – χέρι στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζουν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έπειτα από το ισόπαλο 1-1 στο Καραϊσκάκη που ήταν γεμάτο ένταση, πάθος και ρυθμό. Ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με την προβολή του Ίνγκασον (29′) ύστερα από μεγάλο λάθος του Σα, εκμεταλλευόμενος ένα πολύ καλό δεκάλεπτο. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει και στο δεύτερο μέρος πήρε τα ηνία του ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» στο β’ ημίχρονο κυριάρχησαν, έφτασαν στην ισοφάριση με πέναλτι του Βαλμπουενά στο 64′ και πίεσαν πολύ για την ανατροπή. Ο ΠΑΟΚ, όμως, κράτησε και έφυγε αήττητος από το Φάληρο, παραμένοντας ανίκητος για 47 σερί ματς. Το ντέρμπι έμεινε στο 1-1 με τους δύο αντιπάλους να παραμένουν ισόβαθμοι με 28 βαθμούς στην κορυφή.