Κυπελλούχος Εύβοιας η ΑΡΤΑΚΗ: Επικράτησε 1-0 της ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Το γκολ του Χατζηστάμου έκρινε τον τίτλο

Το γκολ του Δημήτρη Χατζηστάμου στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης έφτασε για να ορίσει τον κυπελλούχο Εύβοιας εχθές σοτ Στάδιο Χαλκίδας, όπου η Αρτάκη νικησε 1-0 την ΑΟ Χαλκις και πήρε τον τίτλο.

Για την ομάδα της Αρτάκης αυτή είναι η 6η φορά που κατακτά το κύπελλο, αφήνοντας τον ΑΟΧ στα 9 και χωρίς να ισοφαρίζει τον Ολυμπιακό Χαλκίδας που κατέχει 10 τρόπαια.

Το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν μοιρασμένο, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου και οι δύο ομάδες επέλεξαν να παίξουν άμυνα ωστόσο η ομάδα της Χαλκίδας εμφανίστηκε σαφώς πιο βελτιωμένη και δυνατή σε σχέση με προηγούμενα ντέρμπι.

Στο β ημίχρονο το κλειστό παιχνίδι του πρώτου 45λεπτου άλλαξε με περισσότερες φάσεις και ένταση.

Η Χαλκίδα προσπάθησε να «ανεβάσει στροφές», ωστόσο δεν τα κατάφερε, και στο 59′ η Αρτάκη ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα με τον Δημήτρη Χατζηστάμου να σκοράρει.

Στον Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας για να παρακολουθήσει τον αγώνα βρέθηκε και η Ευβοιώτισσα .