Κύπελό Ευβοίας: Αρτάκη-Ηρακλής Ψαχνών 5-0
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η Αρτάκη κέρδισε 5-0 τον Ηρακλή Ψαχνών και προκρίθηκε στην τρίτη φάση του κυπέλλου Εύβοιας ‘Δαριβέρης Σπύρος’.

Ο ΑΟΝΑ μπήκε από το ξεκίνημα του αγώνα δυνατά και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιουργώντας πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού την πρώτη καλή στιγμή του, με ψηλοκρεμαστό σουτ του Λάζρι, που έστειλε την μπάλα να κτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι, περνώντας στη συνέχεια άουτ.

Στο επόμενο λεπτό το συρτό σουτ του Σιαράπη έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής πέρασε δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Πουρνή, ενώ στο 4′ ο πορτιέρο του Ηρακλή πρόλαβε τον Λούκα και έδιωξε με τα ποδιά, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Ζαχαρόπουλου.

Τελικά στο έβδομο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τον Σιαράπη να μπαίνει στην περιοχή να τη μοιράζει δίπλα του στον Γκιόκα και εκείνος με τη σειρά του στον Λάζρι, ο οποίος μετά από 1-2 προσποιήσεις απελευθερώθηκε και με σουτ έξω απ’ τη μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα να χτυπήσει σε αριστερό-δεξί δοκάρι του Πουρνή και στη συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα.

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως ουσιαστικά να μπορέσουν σε κανένα χρονικό σημείο του πρώτου μέρους να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για να γίνουν επικίνδυνοι, με την Αρτάκη να ψάχνει το δεύτερο γκολ, φτάνοντας πιο κοντά σ’ αυτό στο 33′ με τον Γιαννόπουλο να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ με τον Πουρνή, ο οποίος απέκρουσε το πλασέ του αντιπάλου του, κρατώντας το σκορ στο 1-0.

Φλύαρη υπεροχή στα πρώτα λεπτά της επανάληψης για τους Αρτακιανούς, που ήθελε ακόμη ένα γκολ για να ‘κλειδώσει’ τη νίκη-πρόκριση, παρότι ο ‘γηραιός’ έδειχνε ακίνδυνός επιθετικά. Ο Χατζηστάμου προσπάθησε να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του στο 56′, με τον Πουρνή να αποκρούει και τον πορτιέρο του Ηρακλή να μπλοκάρει χωρίς άγχος το σουτ έξω απ’ την περιοχή του Ταυταρίδη.

Τελικά στο 71′ ο Ζουλιώτης έβγαλε ψηλοκρεμαστή σέντρα από δεξιά και ο Τσούπρος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά απ’ το δεύτερο δοκάρι και τα όρια της μικρής περιοχής, ‘έγραψε’ το 2-0, κάνοντας το υπόλοιπο του ματς να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Δύο λεπτά μετά ο Ντελέκος τροφοδότησε με κάθετη τον Λάζρι που πλάσαρε τον Πουρνή, που παρότι βρήκε την μπάλα δεν μπόρεσε να της αλλάξει την κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

Στο 84′ ο Τόρα με πλασέ στην απέναντι γωνία, έκανε το 4-0, αξιοποιώντας σέντρα του Ζουλιώτη και στις καθυστερήσεις -μετά από διαδοχικά σουτ συμπαικτών του- με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, σκοράροντας και εκείνος για δεύτερη φορά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κουκούλης/Σέρρας-Καραδήμος.

ΓΚΟΛ: 7′ & 73′ Λάζρι, 71′ Τσούπρος, 84′ & 90″+ Τόρα.

ΑΡΤΑΚΗ (Γιάννης Καρβέλης): Τρίκκας, Γιαννόπουλος (46′ Ζουλιώτης), Μ. Καρλατήρας (46′ Ταυταρίδης), Τσούπρος, Στασινόπουλος, Χαλιώτης (46′ Χατζηστάμου), Λούκας (46′ Ντελέκος), Ζαχαρόπουλος, Γκιόκας (65′ Τόρα), Σιαράπης, Λάζρι.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Σταύρος Σταθαράς): Πουρνής, Καραμπέτσος (46′ Γκούρλας, 62′ Σταματίου λ.τ.), Γκίκας (46′ Φιόλα), Ι. Μπίτζος , Λ. Καρλατήρας, Στούπας (46′ Τσάλας), Σ. Μπίτζος, Λιάσκος, Σαρρής, Μακρής, Ζωγάκης (46′ Γκάβαλης).