Μαρσέιγ – Παναθηναϊκός 2-1 (3-5 στα πέναλτι): Απίθανη πρόκριση για τους «πράσινους» στα πλέι οφ του Champions League
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Παναθηναϊκός ήταν “αλύγιστος” κόντρα στη Μαρσέιγ στο Βελοντρόμ

Ο Παναθηναϊκός ήταν “αλύγιστος” κόντρα στη Μαρσέιγ στο Βελοντρόμ και παρά την ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα των προκριματικών του Champions League από τους Μασσαλούς, βρήκε με πέναλτι το γκολ για το 2-1 και την παράταση, παίρνοντας την πρόκριση στη… ρωσική ρουλέτα των πέναλτι, με 5-3.

Η Μαρσέιγ “χτύπησε” δύο φορές με τον Ομπαμεγιάνγκ στο ξεκίνημα και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ανέτρεψε το 1-0 του πρώτου αγώνα στη Λεωφόρο, αλλά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε ένα χέρι πέναλτι του Γεντουζί στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, για να μείνει “ζωντανός” με τον Ιωαννίδη.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου ο Μπρινιόλι απέκρουσε την εκτέλεση του Γεντουζί, που έγινε μοιραίος για την ομάδα του και χάρισε στον Παναθηναϊκό μία ανεπανάληπτη πρόκριση. Οι “πράσινοι” πέρασαν έτσι στα play off του Champions League, όπου και θα αντιμετωπίσουν την Μπράγκα για μία θέση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεκινήσει δυνατά το ματς και κέρδισε κόρνερ στην πρώτη επίθεση του αγώνα, αλλά η Μαρσέιγ ήταν αυτή που βρήκε την ευκαιρία για γκολ. Με μία υποδειγματική αντεπίθεση, οι Μασσαλοί έβγαλαν τον Ομπαμεγιάνγκ απέναντι από τον Μπρινιόλι και ο Γκαμπονέζος επιθετικός πέρασε τον τερματοφύλακα του “τριφυλλιού” και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0 στο ματς.

Το γρήγορο γκολ επηρέασε τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς, οι οποίοι συνέχισαν να “πιέζουν” ψηλά στην άμυνα της Μαρσέιγ, αλλά με πολλά κενά στην άμυνά τους και αποστάσεις μεταξύ των γραμμών, επέτρεψαν στους Μασσαλούς να “απειλήσουν” και με δεύτερο γκολ.

Τόσο ο Εντιαγέ, όσο και ο Ομπαμεγιάνγκ βρέθηκαν σε θέση βολής για τη Μαρσέιγ, αλλά ο Μπρινιόλι με σωτήριες επεμβάσεις, διατήρησε το σκορ στο 1-0, όσο ήταν υπέρ των “πράσινων” και στο πρώτο ματς. Ο Ιταλός γκολκίπερ ήταν μάλιστα έξαλλος με τους συμπαίκτες του και δεν σταμάτησε να φωνάζει για τα κενά.

Ο Μπρινιόλι χρειάστηκε όμως να επέμβει και σε τουλάχιστον δύο ακόμη περιπτώσεις, μία σε σουτ του Εντιαγέ και μία σε κεφαλιά από κοντά του Ζιγό, για την οποία αναγκάστηκε να “εκτιναχθεί” και να αποκρούσει με το ένα χέρι.

Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει λύσεις στη δική του επίθεση και με πολλά λάθη στην ανάπτυξη, δεν κατάφερε ούτε να “απειλήσει” τους γηπεδούχους. Σαν να μην έφθανε δε αυτό, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Ομπαμεγιάνγκ “χτύπησε” ξανά και με προβολή προ του Μπρινιόλι έγραψε το 2-0.

Η Μαρσέιγ πήγε έτσι με προβάδισμα πρόκρισης στα αποδυτήρια και το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τους Γάλλους να δίνουν μέτρα στους “πράσινους”. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο καλές στιγμές με σουτ του Βιλένα, αλλά οι Μασσαλοί ήταν πιο επικίνδυνοι στον κενό χώρο.

Σε μία αντεπίθεση στο 52′ μάλιστα, ο Σαρ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο βοηθός σήκωσε αμέσως τη σημαία του και το VAR επιβεβαίωσε ότι ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο επιθετικός πάντως στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να δημιουργήσει στη συνέχεια δύο ακόμη καλές στιγμές, μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 76′ ο Μπερνάρ βρήκε τον Παλάσιος στην περιοχή, αλλά το σουτ του Αργεντινού έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 78′ από κόρνερ ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Λόπεθ απέκρουσε με το ένα χέρι.

Χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό και στο 85′, με τον Μαντσίνι να εκτελεί μέσα από την περιοχή υπό καλές προϋποθέσεις”, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Μαρσέιγ σε νέα δύσκολη επέμβαση. Όλα έδειχναν ήττα και αποκλεισμό για τους “πράσινους”, αλλά ένα λάθος του Γεντουζί στο 5ο λεπτό της παράτασης, άλλαξε τα δεδομένα. Το VAR υπέδειξε πέναλτι και ο Ιωαννίδης με άπιαστη εκτέλεση έκανε το 2-1 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, η Μαρσέιγ ήταν καλύτερη, έχασε ευκαιρίες για τρίτο γκολ και είδε το VAR να της ακυρώνει ένα για οφσάιντ στο 110′, αλλά ο Παναθηναϊκός άντεξε και πήγε το ματς και την πρόκριση στα πέναλτι.

Εκεί ο Μπρινιόλι έγινε “ήρωας” για τον Παναθηναϊκό και ο Γεντουζί μοιραίος για τη Μαρσέιγ. Ο τερματοφύλακας του “τριφυλλιού” απέκρουσε την εκτέλεση του αμυντικού των Γάλλων και οι συμπαίκτες του ευστόχησαν στη συνέχεια σε όλα τα πέναλτι, για το 5-3 υπέρ του “τριφυλλιού, που χάρισε και την πρόκριση στην ομάδα του Γιοβάνοβιτς.