Ο Ηρακλής Ψαχνών επικράτησε με 6-1 του Ελλήσποντου και κατέκτησε το 5ο Super Cup Εύβοιας
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η ομάδα των Ψαχνών είχε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα, που απ’ τα πρώτα του λεπτά είχε πολύ καλό ρυθμό, με τον Σταματάκο στο 16′ να φεύγει στην ‘πλάτη’ της άμυνας και να πλασάρει τον Βασιλείου, με τον πορτιέρο του Ελλήσποντου να αποκρούει σωτήρια. Δύο λεπτά όμως ο Βεζιρτζόγλου τροφοδότησε τον Μήτρου, ο οποίος με πλασέ μέσα απ’ τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 28′ ο Ηρακλής με πέναλτι (το κέρδισε ο Τόσκα απ’ τον Μαρίνο) που εκτέλεσε ο Σταματάκος, διπλασίασε τα τέρματα του. Έξι λεπτά ο Ντούμας αξιοποίησε παράλληλη σέντρα του Λάζρι και με πλασέ μείωσε σε 2-1 για την ομάδα της Λαμψάκου, ενώ στο 41′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόσκα, ο Σκριβάνος με πλασέ απ’ τη μία -λίγο έξω απ’ τη μικρή περιοχή- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 3-1. Ενδιάμεσα οι Ψαχνιώτες είχαν ακόμη δυο καλές στιγμές με Σταματάκο και Σκριβάνο, οι προσπάθειες των οποίων πέρασαν πάνω απ’ τα γκολπόστ του Βασιλείου, ενώ ο Ελλήσποντος είχε μια καλή στιγμή στο 44′, όταν μετά από παράλληλη μπαλιά του Κουζούλογλου, ο Ντούμας ‘τσίμπησε’ την μπάλα, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει στόχο.

Ο Ηρακλής είχε δύο ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό, αρχικά με προβολή του Σκριβάνου στο 53′ (μετά από πάσα του Σταματάκου) με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ και στο 54′ με κεφαλιά του Σπανού (πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι) μετά από εκτέλεση φάουλ του Μήτρου, ενώ στη συνέχεια ‘απάντησε’ ο Ελλήσποντος με διπλή ευκαιρία στο 55′ (σουτ Ανέστη απόκρουση Ντουμάνη, στην επαναφορά κεφαλιά Κατσίμπρα στο κάθετο δοκάρι) και στο 56′ με σουτ του Λάζρι, το οποίο απέκρουσε και πάλι ο Ντουμάνης. Τελικά στο 61′ η ομάδα των Ψαχνών έφτασε στο 4-1, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόσκα ο Τσολάκος βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα και στο 77′ ο Σιαράπης δέχτηκε την μπαλιά απ’ τον Τόσκα και αφού ξεπέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 5-1. Στο 89′ ο Ντούμας έχασε ευκαιρία να μειώσει το σκορ και στο επόμενο λεπτό, ο Τσούτσης (μετά από πάσα του Βεζιρτζόγλου) με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χουλιάρας/Δάλλας-Ιωάννου, 4ος: Τουλούμης.

ΓΚΟΛ: 18′ Μήτρου, 28′ Σταμστάκος, 41′ Π.Λ. Σκριβάνος, 61′ Τσολάκος, 77′ Σιαράπης, 90′ Τσούτσης-34′ Ντούμας.

Ηρακλής Ψαχνών (Θανάσης Μεθενίτης): Ντουμάνης, Ζουλιώτης, Νικολαΐδης (32′ Μπατζέλης, 64′ Χατζηαντωνίου ), Σπανός, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Σταματάκος, Τόσκα (82′ Σπυράκης), Σκριβάνος (64′ Σιαράπης), Βεζιρτζόγλου, Μήτρου (82′ Τσούτσης).

Ελλήσποντος (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός, Μαρίνος (65′ Νάνος), Γεωργίου (78′ Ρουμελιώτης), Ντούκα, Αγγελάτος, Λάζρι, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου (78′ Λιάσκος), Ανέστης, Ντούμας.