Ο Ολυμπιακός «σκόρπισε» την ΑΕΚ με 5-1 – 4-0 στο ημίχρονο
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ντέρμπι με την ΑΕΚ και τη διέσυρε με 5-1

Ο εφιάλτης που βιώνει η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, όπου βρίσκεται πίσω στο σκορ με 0-4, προκάλεσε την οργή των οπαδών της. Περίπου 50 φίλοι της ομάδας που είχαν εξασφαλίσει θέση στα επίσημα του ΟΑΚΑ καταφέρθηκαν εναντίον όποιου στελέχους της ΠΑΕ βρισκόταν εκεί, ενώ την ώρα της αποχώρησης για τα αποδυτήρια οι αποδοκιμασίες κατά του Μανόλο Χιμένεθ και των παικτών ήταν πάρα πολύ έντονες. Όσο για τον διοικητικό ηγέτη της ΠΑΕ, Δημήτρη Μελισσανίδη, έφυγε από το ΟΑΚΑ με το τέλος του ημιχρόνου, δείχνοντας με τον τρόπο αυτό τη δυσφορία του για τον πρωτοφανή διασυρμό.

Ο Ολυμπιακός του Μαρτίνς χρειάζεται ακόμα έξι βαθμούς για να πανηγυρίσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ κατρακύλησε την πέμπτη θέση της κατάταξης. Τα γκολ των νικητών σε αυτό το ματς της 2ης αγωνιστικής των play off πέτυχαν οι Καμαρά (17΄), Μασούρας (23΄,45΄), Ελ Αραμπί (35΄) και Φορτούνης (74΄). Μείωσε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 88΄.

Στο 17΄ ξεκίνησε ο χορός των ατομικών λαθών (Σβάρνας) με τον Καμαρά να σουτάρει από μακριά, τη μπάλα να εξωστρακίζεται στο κεφάλι του Χνιντ για να ανοίγει το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταλος πλάσαρε και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, πρόλαβε να την αγγίζει ο Τάνκοβιτς που ήταν σε θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα το γκολ να ακυρωθεί! Στο 23΄ ο Μασούρας έφυγε στην πλάτη των Χνιντ, Νταντσένκο που δεν έπαιξαν σωστά το οφσάιντ και σούταρε δυνατά στην κλειστή γωνία του Αθανασιάδη για το 0-2. Στο 35΄ ο Λόπες λες και έπαιζε ματς σχολικού πρωταθλήματος, γύρισε τη μπάλα με κεφαλιά προς τον τερματοφύλακά του, αλλά ουσιαστικά έβγαλε… ασίστ στον Ελ Αραμπί και… 0-3. Ο εφιάλτης χωρίς τέλος συνεχίστηκε όταν στο 45΄ ο Μασούρας βγήκε ξανά στην πλάτη των Χνιντ, Νταντσένκο και πλάσαρε τον Αθανασιάδη για το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στα 45 λεπτά που απέμεναν δεν έγινε απολύτως τίποτα αξιοσημείωτο, πέραν της επιστροφής του Κώστα Γαλανόπουλου στην αγωνιστική δράση μετά από απουσία ακριβώς δυο μηνών. Ο Ολυμπιακός στο 74΄ με τον Κώστα Φορτούνη έγραψε το 0-5. Είχε προηγηθεί «τρελή» κούρσα του Χοσέ Χολέμπας (ετών 36,5) που πέρασε στο σπριντ τον κατά δέκα χρόνια νεότερό του Νταντσένκο και πέρασε ασίστ στον «Φορτού» με φοβερό τακουνάκι. Στο 88΄ ο Ανσαριφάρντ μείωσε στο τελικό 5-1 με κοντινό πλασέ μετά από πάσσα του Ολιβέιρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σα να μην έγινε ποτέ. ‘Αλλωστε είχε ήδη φανεί ότι πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα είχε το «τρίτο» ημίχρονο με τις εξελίξεις που είναι σίγουρο ότι θα δρομολογηθούν στο στρατόπεδο της ΑΕΚ…

Διαιτητής: Γιοβάνοβιτς (Σερβία)

Κίτρινες: Ολιβέιρα – Μπρούμα