Στο Αλιβέρι η κούπα του πρώτου League Cup Εύβοιας
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Ταμυναϊκός κέρδισε στην παράταση 4-3 (κ.δ.: 3-3) την Αιδηψό και κατέκτησε το πρώτο League Cup Εύβοιας (Κύπελλο Α’ ΕΠΣΕ).

Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και την πρώτη αξιοσημείωτη τελική να καταγράφεται στο 17′ με μακρινό σουτ του Αντζέλι, που έστειλε την μπάλα να περάσει περίπου ένα μέτρο πάνω απ’ τα γκολπόστ. Η ομάδα του Αλιβερίου, που έδειχνε σταδιακά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 22′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Γ. Ντόβολης και κέρδισε ο Σταματούκος από τον Φώτου. Μετά το 0-1 και η Αιδηψός άρχισε να γίνεται πιο επιθετική και είχε μια καλή στιγμή στο 26′ με ανάποδο ψαλίδι του Φώτου, που απέκρουσε ο Κότσαρης, μπλοκάροντας στη συνέχεια την μπάλα. Έξι λεπτά μετά ο Ταμυναϊκός διπλασίασε τα τέρματα του, με τον Κονόμι να βγάζει κάθετη μπαλιά για τον Πόγκα, ο οποίος αφού προχώρησε και πάτησε περιοχή με συρτό σουτ στην απέναντι γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Με τον ρυθμό να είναι ξέφρενος στα τελευταία λεπτά η Αιδηψός έφτασε στη μείωση του σκορ 1-2 στο 37′, με τον Κυριακού -μετά από κούρσα ως την ‘καρδιά’ της περιοχής- να σκοράρει με ψύχραιμο πλασέ. Στο 41′ οι Βορειοευβοιώτες έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Ε. Γιουκάι, με απευθείας κόκκινη κάρτα (καταλογιστήκε αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Σταματούκο, που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ), λίγο έξω απ’ το ημικύκλιο της περιοχής. Το φάουλ εκτέλεσε ο Γ. Ντόβολης, στέλνοντας την μπάλα να περάσει λίγο πάνω απ’ τη δεξιά συμβολή των δοκών του Μ. Μπιμπάι.

Η Αιδηψός έφτασε στην ισοφάριση στο 48′, σε φάση που ξεκίνησε με ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ του Ι. Μπιμπάι με τον Φώτου -από το ύψος της μικρής περιοχής- να ξεφεύγει απ’ τα μαρκαρίσματα και να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι όσο χρειαζόταν για να την στείλει στη δεξιά γωνία του τέρματος του Κότσαρη, με το ματς να αποκτά άγρια ομορφιά, ενώ στο 54′ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, με τον Αντζέλι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Χωρίς φάσεις τα επόμενα λεπτά, με τον Ταμυναϊκό να ξεπερνά σιγά-σιγά το μουδιασμένο ξεκίνημα στην επανάληψη και να απειλεί στο 70′ με κεφαλιά του Σταματούκου (έπειτα από παράλληλη σέντρα του Κονόμι), που πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μ. Μπιμπάι. Στο 74′ ο Σταματούκος πάτησε περιοχή -όντας αμαρκάριστος- αλλά το ‘χλιαρό’ τελείωμα του δεν δυσκόλεψε τον πορτιέρο της Αιδηψού και ένα λεπτό μετά η μακρινή κεφαλιά του Φωτιά -μετά από επέλαση και σέντρα του Κανάνι- πέρασε πάνω απ’ τα γκολπόστ και ίδια κατάληξη είχε μακρινό σουτ του Μαντζουρανάκη στο 77′. Στο 78′ ήταν η σειρά της Αιδηψού να προσπαθήσει να απειλήσει με συρτό σουτ του Κυριακού, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κότσαρη και στο 80′ το σουτ έξω απ’ την περιοχή του Γάσπαρη πέρασε ψηλά άουτ. Στο 84′ η Αιδηψός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο σκορ, με πέναλτι (το κέρδισε ο Κυριακού από τον Μαντζουρανάκη) που εκτέλεσε ο Ι. Μπιμπάι, με τον Κότσαρη να πέφτει σωτήρια στη δεξιά του γωνία, κρατώντας το σκορ στο 2-2. Δύο λεπτά μετά ο Ζαχαρόπουλος για τον Ταμυναϊκό επιχείρησε μακρινό σουτ απ’ τον άξονα, που δεν δυσκόλεψε τον Μ. Μπιμπάι, ενώ στις καθυστερήσεις ψηλά έξω κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε το 3-2, με τον Μακρή να επιχειρεί από πλάγια θέση σέντρα-σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Κότσαρη να αποκρούσει, χαρίζοντας τον τίτλο στην ομάδα του, σε ένα ματς που πρόσφερε πλούσιο θέαμα Ο Ταμυναϊκός προσπάθησε να ‘απαντήσει’ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Αναστασίου έξω από την περιοχή, που πέρασε όμως άουτ και τα κατάφερε ένα λεπτό μετά, με σουτ μέσα απ’ την περιοχή του Φωτιά, στέλνοντας την μπάλα να χτυπήσει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να χτυπήσει μέσα από τη γραμμή του τέρματος της Αιδηψού, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Ο Ταμυναϊκός πήρε και πάλι το προβάδισμα στο δέκατο λεπτό της παράτασης, με σουτ μέσα απ’ την περιοχή του Πέππα, έχοντας προηγουμένως σουτ με τον Σταματούκο στο 97′, που έδιωξε ο Μ. Μπιμπάι σε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Κανάνι για τον Φωτιά, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο πορτιέρο της Αιδηψού και στο 99′ έδιωξε με τις γροθιές του σουτ του σκόρερ του τέταρτου γκολ των Αλιβεριωτών. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης η Αιδηψός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, με τις δυο ομάδες σαφέστατα καταβεβλημένες απ’ την υπερπροσπάθεια, έχοντας στο 112′ κεφαλιά κοντινή με τον Μαυρούτσικο, που πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι και απ’ την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Κότσαρη, ενώ στο 115′ η κεφαλιά του Μακρή (σέντρα ο Πατσής) από το ύψος της μικρής περιοχής, πέρασε λίγο πάνω απ’ την οριζόντια δοκό. Δύο λεπτά μετά ο Κανάνι προσπάθησε να ‘κλειδώσει’ την κούπα για την ομάδα του, φεύγοντας στην κόντρα και σουτάροντας άουτ απ’ τα όρια της περιοχής. Στο 119′ ο Πατσής επιχείρησε συρτό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, που κατέληξε λίγο δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κότσαρη, στην τελευταία αξιόλογη προσπάθεια των Βορειοευβοιωτών για να οδηγήσουν το ματς στα πέναλτι, με τον Κανάνι να έχει στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ακόμη ένα σουτ στην κόντρα, που κι αυτό έφυγε έξω, με τον Ταμυναϊκό να κατακτά τον τίτλο σε έναν συγκλονιστικό τελικό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βελέντζας/Πριόνας-Σέρρας, 4ος: Πόγκας.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 41′ Ε. Γιουκάι-54′ Αντζέλι.

ΓΚΟΛ: 37′ Κυριακού, 48′ Φώτου, 90’+2′ Μακρής-23′ Γ. Ντόβολης, 34′ Πόγκας, 90’+7′ Φωτιάς, 100′ Πέππας.

ΑΙΔΗΨΟΣ (Θανάσης Αναγνώστου): Μ. Μπιμπάι, Γάσπαρης, Αναστασιάδης, Ε. Γιουκάι, Πατσής, Σούμπασης (72′ Μαυρούτσικος), Φώτου, Ι. Σουλιάδης, Κυριακού (90’+4′ Καραγκούνης) , Ι. Μπιμπάι (90’+4′ Καπλανάι, 106′ Μηλόπουλος), Μ. Σουλιάδης (85′ Μακρής).

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Ντόβολης): Κότσαρης, Κιάτος (59′ Ζαχαρόπουλος), Δήμου (103′ Ποδαράς), Καρατζάς (67′ Αναστασίου λ.τ.), Φωτιάς, Αντζέλι, Σταματούκος (103′ Μπελίτσος), Γ. Ντόβολης, Πόγκας (59′ Κανάνι), Κονόμι (80′ Πέππας), Μαντζουρανάκης.

Πηγή:eviasports.gr