Τεράστιος Μίλτος Τεντόγλου! Χρυσός στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γλασκώβης
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης

Ο Μίλτος Τεντόγλου θριάμβευσε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου στη Γλασκόβη, καθώς ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος με επίδοση 8,22 μέτρα.

Ο κορυφαίος άλτης του πλανήτη με μια τρομερή εμφάνιση διατήρησε τα σκήπτρα του πρωταθλητή κόσμου που είχε κατακτήσει πριν από δύο χρόνια στη διοργάνωση του Βελιγραδίου. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ιταλός Ματία Φουρλάνι που είχε και αυτός επίδοση 8,22 μέτρα, ωστόσο ο Τεντόγλου είχε καλύτερο δεύτερο άλμα (8,19 μέτρα έναντι 8,10 μέτρα).

Τα άλματα του Μίλτου Τεντόγλου

Ο Τεντόγλου, ο οποίος στις 18 Μαρτίου θα γιορτάσει τα 26α γενέθλιά του, πήρε με το… καλημέρα προβάδισμα στον τελικό, καθώς «πέταξε» με το πρώτο άλμα του στα 8,22 μέτρα, ωστόσο λίγο αργότερα την ίδια επίδοση σημείωσε στην πρώτη προσπάθειά του και ο Φουρλάνι.