Τσιτσιπάς – Αλιασίμ: “Βασιλιάς” της Μασσαλίας ξανά ο Στέφανος!
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι ο νικητής του Open της Μασσαλίας για δεύτερη σερί χρονιά, καθώς επικράτησε στον τελικό του Φίλι Οζέ-Αλιασίμ με 2-0 (6-3, 6-4). Αυτός ήταν ο 5ος τίτλος του Έλληνας πρωταθλητή στην καριέρα του, ενώ πήρε και 250 πόντους στην παγκόσμια κατάταξη.

Χωρίς να χάσει σετ έφτασε στην κατάκτηση του τουρνουά της Μασσαλίας ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) στον τελικό του Καναδού Φίλι Οζέ-Αλιασίμ (Νο. 18 της παγκόσμιας κατάταξης). Ο Έλληνας πρωταθλητής πανηγύρισε έτσι τον 5ο τίτλο της καριέρας του, στη 10η συμμετοχή του σε τελικό, ενώ πήρε και 250 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, παραμένοντας όμως στην 6η θέση.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε το ματς πολύ δυνατά “στριμώχνοντας” από την αρχή τον Αλιασίμ και καταφέρνοντας να κάνει νωρίς μπρέικ στο σερβίς του Καναδού, παίρνοντας κατόπιν το προβάδισμα με 4-1. Ο Καναδός στη συνέχεια διατήρησε το σερβίς του, όπως εξάλλου έκανε και ο Τσιτσιπάς, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να πετύχει άλλο ένα μπρέικ στο 6ο γκέιμ, αλλά αυτό δεν επηρέασε την έκβαση του σετ, με τον Έλληνα πρωταθλητής να επικρατεί με 6-3.

Στο δεύτερο σετ ο Καναδός μπήκε πιο δυναμικά, καθώς προηγήθηκε με 1-0, ενώ έφτασε κοντά σε μπρέικ, αλλά ο Στέφανος κατάφερε να διατηρήσει το σερβίς του ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το μπρέικ του Έλληνα πρωταθλητή, πουν τον έφερε να προηγείται με 3-2 φάνηκε να “σφραγίζει” τον τίτλο, αλλά ο Καναδός έκανε μπρέικ στο… μπρέικ ισοφαρίζοντας άμεσα σε 3-3.

Εκεί ήταν που ο Στέφανο έκανε άλλο ένα μπρέικ στο σερβίς του αντιπάλου του και του… έκοψε τα πόδια, φτάνοντας να προηγείται με 5-3 και στη συνέχεια να εξασφαλίζει με άνεση το σετ, τη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου μέσα πανηγυρικό κλίμα.