Τσιτσιπάς: Σήμερα αγωνίζεται κόντρα στον Ρούμπλεφ – Η ώρα και το κανάλι προβολής
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η φάση των ομίλων στα ATP Finals ολοκληρώνεται απόψε το βράδυ με το σπουδαίο παιχνίδι του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα στον Αντρέι Ρούμπλεφ (22:00 Cosmote Sport 6HD, Live από το SPORT24).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Αντρέι Ρούμπλεφ (22:00, CosmoteSport 6) σε ματς «win or go home» στο Τορίνο.

Με τον μεγάλο αγώνα του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα στον Αντρέι Ρούμπλεφ, κλείνει η φάση των ομίλων στο ATP Finals.

Ο Ελληνας τενίστας αντιμετωπίζει στις 22:00 τον Ρώσο αντίπαλό του, σε ένα παιχνίδι όπου ο νικητής κερδίζει το εισιτήριο στα ημιτελικά της διοργάνωσης, εκεί όπου θα τον περιμένει ο Κάσπερ Ρουντ.

Ο Τσιτσιπάς σημείωσε τεράστια νίκη προχθές (16/11) κόντρα στον Μεντβέντεφ και έμεινε «ζωντανός» στο κυνήγι της πρόκρισης, την οποία διεκδικεί απέναντι σε έναν παίκτη με τον οποίο έχει παίξει 10 φορές στο παρελθόν, εκ των οποίων οι δύο φέτος.

Το ρεκόρ είναι 6-4 υπέρ του Τσιτσιπά, που κέρδισε και στα δύο φετινά ματς τον Ρούμπλεφ. Το ένα ήταν στο Masters της Μαδρίτης στα προημιτελικά και το άλλο πρόσφατα, στον ημιτελικό της Αστάνα. Και στα δύο ματς χρειάστηκε 3 σετ για να επικρατήσει.

Η πρώτη τους συνάντηση ήταν το 2018 στο Next Gen (στο Τορίνο μάλιστα) όπου ο Στέφανος είχε κερδίσει και πάλι, αυτή τη φορά σε 5 σετ στον ημιτελικό.

Πέρυσι είχαν αναμετρηθεί ξανά στο ATP Finals, με τον Ρούμπλεφ να κερδίζει στη φάση των ομίλων με 2-0 σετ, ενώ και το 2020 βρέθηκαν αντίπαλοι, με τον Στέφανο να είναι αυτός που κέρδισε εκείνο το ματς. Φέτος είναι η τρίτη συνεχόμενη σεζόν που αναμετρώνται σε φάση των ομίλων.