«Βαριά» ήττα του ΑΟ Χαλκίς στην Πάργα!
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Και όμως είναι αλήθεια! Ο ΑΟ Χαλκίς διασύρθηκε στην κυριολεξία, αγωνιζόμενος στην Πάργα με τον τοπικό Απόλλωνα, με το αστρονομικό σκορ 7-0!

Όσο και να φαντάζει απίστευτο, είναι αλήθεια, καθώς η ομάδα της Χαλκίδας, ήταν ΄΄ωσεί παρούσα΄΄ στην Πάργα!
Ένα βαθμό μπροστά ήταν ο ΑΟ Χαλκίς (5), από τους γηπεδούχους (4β.) που δεν είχαν κάνει ακόμα ΄΄σεφτέ΄΄ στις νίκες…
Όλοι πίστευαν ότι ήταν ευκαιρία για τους ΄΄Νερατζούρι΄΄ να πάρουν το πρώτο τους εκτός έδρας 3ποντο στο πρωτάθλημα!

Η πραγματικότητα όμως ήταν τραγικά διαφορετική και η πιο δυσάρεστη εμπειρία στην ιστορία του ΑΟΧ, γράφτηκε στην ειδυλλιακή Πάργα, στο Ιόνιο Πέλαγος!

Ήταν η πιο βαριά και πιο εξευτελιστική ήττα της ομάδας του ΑΟ Χαλκίς!
Και πλέον αβέβαιο παρόν, ενώ αόρατο και σκοτεινό διαγράφεται το μέλλον, γιατί τέτοια ήττα από μια ομάδα που φέτος ανέβηκε στην Γ΄ Εθνική, για πρώτη φορά στην ιστορία της, είναι στην κυριολεξία …αχώνευτη!

Το παιχνίδι έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Πάργας ‘’Β.Ε Βασιλά’’ ο Απόλλων Πάργας, υποδέχθηκε τον ΑΟ Χαλκίς, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 3ου  ομίλου και πήρε μια ευρεία νίκη με τελικό σκορ 7-0.
Η ομάδα της Χαλκίδας ΄΄άντεξε΄΄ για ένα 35λεπτο και στην συνέχεια κατέρρευσε και παραδόθηκε αμαχητί και ΄΄άνευ όρων΄΄ στις ορέξεις των γηπεδούχων!
Στο 36’ η Πάργα πήρε το προβάδισμα με τον Ντόκο για το 1-0, ενώ στο 41’ ο Κωνσταντίνου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του για το 2-0 του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας βρήκε ξανά δίχτυα στο 57’ με τον Σιδέρη για το 3-0, ενώ αμέσως μετά, 58’ ο Βασιλείου έγραψε το 4-0. Στο 66’ ο Σιδέρης βρήκε και δεύτερο προσωπικό τέρμα για το 5-0.
Το 6-0, στο 82’ ο Κωσταμένας και το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Ντόκος στο 90’.

Διαιτητής: η Ειρήνη Πιγγίου (Θεσπρωτίας) Βοηθοί: Δημήτρης Τσάντας (Ηπείρου) – Μιχάλης Γραμμένος (Κέρκυρας)

Απόλλων Πάργας (Λευτέρης Βέρμπης): Κωνσταντάκος, Κωνσταντίνου (69΄ Μπέλλος Α.), Διαμάντης (69΄ Πάκος), Φράγκος, Σαράκης, Γεωργάκης (85΄ Σάκκος), Παπαρούνας (69΄ Μπέλλος Χ.), Ντόκος, Βασιλείου, Κωσταμένας, Σιδέρης (75΄ Γκολάκου)

Α.Ο. Χαλκίς (Πέτρος Ζουρούδης): Σιδεράκης, Ζαχαράκης Γ., Δεληγιάννης (46΄ Ντοματάς), Μαγγίνας, Ζαμάνης (60΄ Κατσαρής), Ζαχαράκης Β., Μπαλωμένος, Παναγόπουλος, Κυριάκου (72΄ Βελής), Χαλκιαδάκης, Αλεξανδρής (60’ Λεσάι).