Η Σάκκαρη απέκλεισε την Πλίσκοβα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Indian Wells
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε μετά από 2,5 ώρες να αποκλείσει την Πλίσκοβα με 2-1 (6-4, 5-7, 6-3) και στο τέλος να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Indian Wells.

Επειτα από ένα τρομερό παιχνίδι που διήρκησε 2,5 ώρες, η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της πρώην Νο1 του κόσμου με 6-4, 5-7, 6-3 και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Indian Wells για 2η σερί χρονιά.

Επειτα από μία καταπληκτική εμφάνιση, η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στην προημιτελική φάση, εκεί όπου θα βρεί απέναντί της τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Πέτρα Κβίτοβα και στην Τζέσικα Πεγκούλα (θα παίξουν ξημερώματα ώρα Ελλάδας).

Στο τρίτο σετ και με τρομερή αντεπίθεση η Σάκκαρη κατάφερε να πάρει πέντε συνεχόμενα game και με 6-3 κατέκτησε τη νίκη που την έστειλε στις οκτώ καλύτερες τενίστριες του τουρνουά 1000 της WTA. Μάλιστα, της έδωσε τη δυνατότητα να παραμείνει μέσα στο στόχο της, που δεν είναι άλλος από το να φτάσει όπως και πέρυσι στον τελικό κι αυτή την φορά να σηκώσει το τρόπαιο στον ουρανό της Καλιφόρνια.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Σάκκαρη, καθώς κατάφερε να κάνει δύο break στο σερβίς της Πλίσκοβα προηγήθηκε με 3-0, ωστόσο, η Τσέχα πήρε πίσω το ένα από αυτά και μπόρεσε να μειώσε σε 3-2. Επειτα καμία από τις δύο τενίστριες δεν έχασε σερβίς, με την 27χρονη πρωταθλήτρια να κλείνει το σετ με 6-4 και να μπαίνει ρόλο οδηγού στον αγώνα.

Στο δεύτερο σετ, η Πλίσκοβα μπήκε πιο δυνατά κι «έσπασε» νωρίς το σερβίς της Σάκκαρη, κάνοντας το 3-1. Το νο7 της παγκόσμιας κατάταξης, όμως, δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 3-2, ισοφάρισε (3-3) και έκανε το ματς ξανά ντέρμπι.

Στο 9ο game, η Μαρία Σάκκαρη έφτασε μια «ανάσα» από το να «σπάσει» για δεύτερη φορά το σερβίς της αντιπάλου της, παίρνοντας κεφάλι με 40-0, ωστόσο η Πλίσκοβα «επέστρεψε» και κράτησε την πρωτοπορία στο σετ με 5-4! Η 27χρονη ισοφάρισε σε 5-5, αλλά η Πλίσκοβα έφτασε στην ισοφάριση (7-5) και όλα κρίθηκαν στο 3ο σετ. Εκεί η Τσέχα έκανε break στο σερβίς της Σάκκαρη, προηγήθηκε με 2-0, αλλά η Ελληνίδα κατάφερε να απαντήσει με πέντε κερδισμένα game (5-2) βάζοντας γερά τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Τελικά, η Πλίσκοβα έκανε break, μείωσε σε 5-3, αλλά η Σάκκαρη απάντησε με δικό της break (το τρίτο στο σετ) και πήρε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς.

Πηγή:sportal.gr