Λειτούργησε ξανά το «πυρόπληκτο» γήπεδο της Εύβοιας – Ρίγη συγκίνησης από αθλητές και κατοίκους
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νικηφόρα ήταν η επιστροφή της ομάδας των Βασιλικών στο ανακατασκευασμένο της γήπεδο.
Το συγκρότημα του Σωκράτη Πολίτη επικράτησε με 1-0 του Ερμή Πηλίου, στο ματς το Σαββάτου (17/2) για τη 18η αγωνιστική της Β’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Ε στο Βασιλικό.
Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο και μοιρασμένο, χωρίς πολλές στιγμές μπροστά στις δυο εστίες, με τους γηπεδούχους να έχουν ακυρωθέν τέρμα -ως οφσάιντ- με τον Στεργίου.
Στην επανάληψη η ομάδα των Βασιλικών ανέβασε την απόδοση της, δημιούργησε ευκαιρίες, με τον Καρατσόλια να κάνει πολύ καλές επεμβάσεις. Τελικά ο Ατρόμητος έφτασε στο γκολ που του έδωσε τη νίκη, σε φάση διαρκείας στο 82′, με τον Στεργίου να σκοράρει με γυριστή κεφαλιά.
Μετά τη λήξη του αγώνα ακολούθησε μία μικρή γιορτή για τους ποδοσφαιριστές, τις οικογένειές τους και τους φιλάθλους.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κούκουρα/Ντόβολης Ε.-Ακριώτης.
ΓΚΟΛ: 82′ Στεργίου.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ (Σωκράτης Πολίτης): Μ. Αντωνίου, Ιωάννου (66′ Α. Θεοχάρης), Κρυσταλόγιαννης (66′ Ν. Περήφανος), Γ. Περήφανος, Δ. Αντωνίου, Σελίμης, Πολίτης (78′ Βαλτάς), Στεργίου, Γιαννακάρας, Β. Γαβριήλ (87′ Ευσταθίου), Γοργομάτης.
ΕΡΜΗΣ ΠΗΛΙΟΥ (Γιώργος Κουτσουφλάκης): Καρατσόλιας, Δανέλης, Σοφρώνης, Ντούκα (85′ Κούκα), Τσιπτσής (68′ Μουρτζάκης), Σεχάι, Μπίρμπας, Καλλάης, Χ. Γαβριήλ, Δ. Παπαγεωργίου, Καρατζάς.

Συγκίνηση στο γήπεδο

Η στιγμή που οι κάτοικοι ολόκληρης της Κοινότητας Βασιλικών περίμεναν με λαχτάρα, έφτασε χθες Σάββατο.
Το ποδοσφαιρικό σωματείο, που ταλαιπωρήθηκε για μία τριετία επέστρεψε στο… φυσικό του σπίτι.
Τα Βασιλικά που έζησαν την πύρινη κόλαση τον Αύγουστο του 2021, απόλαυσαν χθες ξανά ποδοσφαιρικό αγώνα υποστηρίζοντας με παλμό και πάθος τις προσπάθειες των παικτών του Ατρομήτου ενώ δεν έλλειψαν και τα δάκρυα στις κερκίδες.