Ποδόσφαιρο: Τα γκολ και οι φάσεις από τη νίκη της Χαλκίδας στην Αιδηψό
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Χαλκίδα στην έδρα της Αιδηψούς, η οποία είχε πολλά δοκάρια.
Η Α.Ο Χαλκίδας επικράτησε με σκορ 3-0 εκτός έδρας της Α.Ο Αιδηψού. Οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια.
Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε στην Αιδηψό την τοπική ομάδα, στην 24η αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας Εύβοιας.
Ήταν μεγάλη νίκη για τον ΑΟΧ, που έκανε ένα σημαντικό βήμα παραμονής, βρισκόμενος αυτή τη στιγμή ισόβαθμος στη δωδέκατη θέση με Απόλλωνα Ερέτριας και Μαρμάρι, έχοντας μπροστά του δύο συνεχόμενα ξεκούραστα ‘τρίποντα’ με Λουκίσια-Ηρακλή Ψαχνών.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο γκολ στο έβδομο λεπτό, με σουτ στο δοκάρι του Μακρή, έπειτα από σέντρα του Ι. Σουλιάδη. Δεύτερο δοκάρι για την Αιδηψό στο 21′ με κεφαλιά του Ζουζουλή, αλλά και τρίτο στο 45′, με κεφαλιά αυτή τη φορά του Φώτου (μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζουζουλή). Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης οι ‘νερατζούρι’ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με διαγώνιο σουτ του Κολώνια, ενώ στο 54′ ο Μ. Σουλιάδης προσπάθησε να ισοφαρίσει, με ατομική προσπάθεια και σουτ που μπλόκαρε ο Καρύμπας. Οι Αιδήψιοι πλησίασαν στην ισοφάριση και στο 62′, με τον Κυριακού να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Ουσιαστικά ο ΑΟΧ ‘κλείδωσε’ το σπουδαίο του ‘τρίποντο’ στο 73′, με τον Μπινιάκο να εκμεταλλεύεται λάθος στην αντίπαλη άμυνα και να κάνει το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε, παίζοντας απ’ το 75′ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Παλαιολόγου, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσακός/Σέρρας-Παλούμπης.
ΑΠΟΒΟΛΗ: 75′ Παλαιολόγος δεύτερη
ΓΚΟΛ: 46′ Κολώνιας, 73′ Μπινιάκος.
ΑΙΔΗΨΟΣ (Θανάσης Αναγνώστου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου (63′ Καρατζούδης), Γάσπαρης, Γιουκάι (70′ Μαυρούτσικος), Πατσής, Σούμπασης, Μ. Σουλιάδης (56′ Αναστασιάδης), Ι. Σουλιάδης, Κυριακού, Ζουζουλής, Μακρής.
ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Τάσος Ταυταρίδης): Καρύμπας, Σαρρής, Τζάβρας, Μανωλόπουλος, Ανυφαντής, Αγγελάκης, Α. Πατσαβούρας, Κολώνιας, Μπινιάκος (90’+1′ Δούκας), Λάζρι (63′ Μ. Πατσαβούρας), Παλαιολόγος.