Από τί θα εξαρτηθεί ο τελικός για το Κύπελλο Εύβοιας
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η πρόκριση στον τελικό θα ξεκαθαρίσει στη ρεβάνς

Ο Αμαρυνθιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Αρτάκη, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την ημιτελική (έβδομη φάση) του κυπέλλου Εύβοιας ‘Χρήστος Φεφέκος’.

Η ομάδα που θα προκριθεί, θα παίξει στον τελικό με την Αιδηψό ή την Προποντίδα.

Στον χθεσινό, πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό η κάτοχος του τίτλου Αρτάκη προηγήθηκε νωρίς και ο Αμαρυνθιακός ισοφάρισε λίγο πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο.

Σύμφωνα με το eviasports, αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ ουσιαστικά στην πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή του παιχνιδιού, στο 9′, με ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ του Παπαδάκη, περνώντας την μπάλα πάνω απ’ τον αντίπαλο πορτιέρο.

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα της Βάθειας προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο, σε ένα ματς που στο πρώτο του μισάωρο είχε μέτριο ρυθμό, με το φάουλ του Μήτρου στο 17′ να περνά έξω ενώ ίδια κατάληξη είχε κεφαλιά του Τόρα, τρία λεπτά μετά.

Ο ΑΟΝΑ έδειχνε πιο επικίνδυνος και ουσιαστικός επιθετικά, έτσι στο 36′ άγγιξε το δεύτερο του γκολ, με τον Δ. Χατζηστάμου να τροφοδοτεί μέσα στην περιοχή τον Σαλπιγγίδη κι εκείνος με γυριστό τελείωμα έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Φαλαγγίτη, που στο 42′ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει νέο σουτ του ίδιου αντίπαλου επιθετικού από τα όρια της περιοχής.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι έδειξαν τη διάθεση να μπουν πιο επιθετικά και να ψάξουν ένα γρήγορο γκολ, έχοντας στο 54′ μια καλή στιγμή με σέντρα-σουτ του Κολιόπουλου από πλάγια θέση (και μετά από επέλαση του), που πέρασε λίγο πάνω απ’ την οριζόντια δοκό.

Στο 65′ ο Μώρος έφυγε στην κόντρα και απέφυγε και τον Ντουμάνη, με τον Γερογιάννη να τον σταματά αντικανονικά και να βλέπει την απευθείας κόκκινη κάρτα. Δέκα λεπτά μετά, με τους φιλοξενούμενους έχοντας και αριθμητικό μειονέκτημα να προσπαθούν κάνουν διαχείριση του προβαδίσματος τους, ο Μήτρου έφυγε στην αντεπίθεση και προσπάθησε να βρει τον Μώρο, που πριν προλάβει να κάνει κοντρόλ και βγει μόνος του απέναντι στον Ντουμάνη, τον έκοψε σωτήρια ο Μερτύρης και στην επόμενη φάση ο Τόρα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Κουσερή που έκανε σουτ με την μία και ο πορτιέρο του ΑΟΝΑ αντέδρασε σωτήρια, παραχωρώντας κόρνερ με τα ακροδάκτυλα.

Στο 80′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους επιθετικά, με τον Παυλίδη να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ με τον Φαλαγγίτη, ο οποίος έδιωξε την τελική του αντιπάλου του με τα πόδια, ενώ στο 84′ το σουτ του Ταυταρίδη έξω από την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ. Τελικά οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν στο 88′, με τον Κοτρογιάννη να εκτελεί κόρνερ, τον Ντουμάνη να διώχνει με το ένα χέρι, την μπάλα να φτάνει έξω απ’ την περιοχή στον Π.Δ. Σκριβάνο που έκανε το δυνατό σουτ και ο Μώρος με το στήθος την έστειλε στα δίχτυα. Το 1-1 δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, έτσι η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί στον επαναληπτικό στο γήπεδο ‘Νίκος Κίλιμπας’.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόκορης/Ντόβολης Ι.-Κοντογιαννίδης.

ΑΠΟΒΟΛΗ: 65′ Γερογιάννης.

ΓΚΟΛ: 88′ Μώρος-9′ Παπαδάκης.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Γιάννης Καρβέλης): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος (86′ Π.Δ. Σκριβάνος), 12 Κουσερής, Τσολάκος, 13 Τάκο, 20 Κριτσιώτης, Σεϊνταράσι (60′ Μώρος), Τόρα, Σιαράπης (66′ Κοτρογιάννης), 19 Βεσέλι (66′ Χαλιώτης), Μήτρου.

ΑΡΤΑΚΗ (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Ντουμάνης, Δ. Χατζηστάμου (69′ Στασινόπουλος), Μερτύρης, Ζαχαράκης, Μπιμπισίδης, Γερογιάννης, Μεταξάς (62′ Ταυταρίδης), Λάμπρου (62′ Ιορδανίδης), Σαλπιγγίδης (46′ Παυλίδης), Παπαδάκης (69′ Σπηλιώτης), Κωνσταντάρας.