Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός 71-82: Έκτη νίκη για τους Πειραιώτες
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 82-71 της Μπάγερν Μονάχου για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 82-71 της Μπάγερν Μονάχου για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Πειραιώτες σημείωσαν την έκτη νίκη τους στη διοργάνωση. Οι Γερμανοί από την άλλη έπεσαν στο 2-6.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνεχίζει αήττητη εκτός έδρας. Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έφτασαν στο 3-12 με τον Φαλ. Οι Γερμανοί μείωσαν στους έξι πόντους με τον Γουίνστον αλλά οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν με 6-23 με πέντε σερί πόντους του Γουόκαπ. Το πρώτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-27, που διαμορφώθηκε με δίποντο του Φαλ.

Με Γιαραμάζ και Χάντερ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-33 έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με δίποντο του Μπόλομποϊ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 24-40 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος. Στο φινάλε της περιόδου, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν αντίδραση και μείωσαν σε 34-40 με τον Γουίνστον.

Η ομάδα του Τρινκιέρι μείωσε σε 38-42 με τον Γκιλέσπι στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός, όμως βρήκε και πάλι την ευκαιρία να ξεφύγει με 44-59 με τον Σλούκα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 52-62 με τρίποντο του Ομπστ με τον Παπανικολάου να διαμορφώνει στο 54-67 της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός με δίποντο του Φαλ προηγήθηκε με 54-69 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και μείωσαν σε 65-69 με τρίποντο του Γουίνστον πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι δύο βολές του Γουόκαπ έδωσαν τέλος στο σερί της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι και οι τρεις βολές του Λαρεντζάκη έφεραν τον Ολυμπιακό στο + 9 (65-74) δυόμιση λεπτά πριν το τέλος. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 34-40, 54-67, 71-82

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 7 (1), Γουίνστον 8 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Γκιφάι 2, Χάντερ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 12 (1), Λούτσιτς 9 (1), Όμπστ 9 (3/9 τρίποντα), Ρούμπιτ 2, Γκιλέσπι 6 (6 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα), Κάναν 7 (1), Λαρεντζάκης 3 (3/3 βολές), Φαλ 16 (8/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 14 (1/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/10 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Παπανικολάου 5 (1), Μπόλομποι 2, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2