Εύβοια – Ποδόσφαιρο: Δεν «πέρασε» από την Αιδηψό η Προποντίδα στον αγώνα Κυπέλλου
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η Αιδηψός επικράτησε της Προποντίδας στον αγώνα Κυπέλλου

Η Αιδηψός επικράτησε 3-2 της Προποντίδας, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την ημιτελική (έβδομη) φάση του κυπέλλου Εύβοιας ‘Χρήστος Φεφέκος’.

Σύμφωνα με το eviasports.gr, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, δείχνοντας τη διάθεση να ψάξουν το γρήγορο γκολ, έχοντας στο 12′ καλή στιγμή με κεφαλιά του Ζουζουλή (μετά από σέντρα του Φώτου), που μπλόκαρε ο Κουσκούτης, με τον επιθετικό της Αιδηψού να κατορθώνει να σκοράρει στο 19′ με τελείωμα απ’ τη μικρή περιοχή, ύστερα από συρτή σέντρα του Φώτου και κόψιμο προς τον σκόρερ, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα είχε ευκαιρία και για δεύτερο γκολ, με βολέ που πέρασε λίγο έξω. Η «Μπάρτσα» έφερε το ματς ‘στα ίσα’ στο 29, με κοντινή προβολή του Ζαχαριάδη, ενώ στο 43′ είχε ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, με τον Γκιόσι να μην ευστοχεί σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο επιθετικός της ομάδας της Χαλκίδας προσπάθησε να βρει το γκολ και στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης, με το τελείωμα του να το αποκρούει με τις γροθιές του ο Μ. Μπιμπάι.

Τρία λεπτά μετά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ την οριζόντια δοκό, από φάουλ του Πατσή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 65′ ανέκτησαν το προβάδισμα, με τον Ζουζουλή να εκτελεί κι εκείνος φάουλ, με αριστοτεχνικό τρόπο. Νέα καλή στιγμή για τους Αιδήψιους στο 69′, όταν ο Σ. Μακρής εκτέλεσε πλάγιο για τον Μ. Σουλιάδη, που από ευνοϊκή θέση στο ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω απ’ την οριζόντια δοκό. Στο 73′ ο Θ. Αναγνώστου κράτησε την ομάδα του σε απόσταση βολής (είχε αντικαταστήσει λίγο νωρίτερα τον Κουσκούτη, που τραυματίστηκε), αποκρούοντας σουτ του Κυριακού (είχε τροφοδοτηθεί απ’ τον Ζουζουλή, που έκλεψε την μπάλα, με κάθετη μεταβίβαση). Από κόρνερ του Ι. Σουλιάδη, ο Ζουζουλής πήρε την κεφαλιά στο 79′, χωρίς να ευστοχήσει, ενώ στο 85′ ήταν η σειρά της Προποντίδας να απειλήσει με κεφαλιά του Θ. Τσιαμπαλή που απέκρουσε ο Μ. Μπιμπάι.

Στο πρώτο λεπτό λεπτό των καθυστερήσεων ο Θ. Αναγνώστου μπλόκαρε το σουτ του Μ. Σουλιάδη, με το φινάλε στη συνέχεια να είναι συγκλονιστικό: στο 90’+6′ ο Θ. Τσιμπαλής (ως τελικός αποδέκτης αντεπίθεσης) ισοφάρισε 2-2 και στο επόμενο λεπτό ο Πατσής χάρισε τη νίκη στην ομάδα του και το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Όλα όμως θα κριθούν στον επαναληπτικό στο γήπεδο Βούρκου, σε δύο εβδομάδες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόκορης/Βελέντζας-Ρουμπής.

ΓΚΟΛ: 19′ & 65′ Ζουζουλής, 90’+7′ Πατσής-29′ Ζαχαριάδης, 90’+6′ Θ. Τσιαμπαλής.

ΑΙΔΗΨΟΣ (Θανάσης Αναγνώστου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Αναστασιάδης, Γιουκάι, Πατσής, Καρατζούδης (48′ Σούμπασης), Μ. Σουλιάδης, Ι. Σουλιάδης, Κυριακού, Ζουζουλής (80′ Μαυρούτσικος), Σ. Μακρής (86′ Γάσπαρης).

ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Κουσκούτης (68′ Θ. Αναγνώστου λ.τ.), Γ. Μακρής (84′ Αθανασίου), Ντεγιάννης, Νικολάου, Ι. Παπακωνσταντίνου, Σταθόπουλος, Ζαχαριάδης (84′ Σπύρου), Αργυρός, Θ. Τσιαμπαλής, Γκιόσι, Λ. Τσιαμπαλής.