ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ευβοϊκός Γ.Α.Σ: Παρουσία αθλητών σε 11 τελικούς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κατηγοριών

Σε 11 τελικούς είχαν παρουσία αθλητές του Ευβοϊκού ΓΑΣ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κατηγοριών
Ευβοϊκός Γ.Α.Σ: Παρουσία αθλητών σε 11 τελικούς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κατηγοριών

Με έντεκα τελικούς και καλά πλασαρίσματα ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κατηγοριών με την συμμετοχή 1640 αθλητών-τριων από όλη την Ελλάδα από την Τετάρτη 13 Ιουλίου έως και το Σάββατο 16 Ιουλίου στις Ολυμπιακές πισίνες στο ΟΑΚΑ.

Ο Ευβοϊκός Γ.Α.Σ. συμμετείχε συνολικά με 16 αθλητές-τριες στους αγώνες και κατέκτησε την 34η θέση στα agegroup (Παίδες – Κορασίδες – Παμπαίδες ΑΒ- Παγκορασίδες ΑΒ) ανάμεσα στα 118 σωματεία που βαθμολογήθηκαν και την 18η θέση στα κορίτσια στην κατηγορία Κορασίδων – Παγκορασίδων ΑΒ.

Τέσσερις αθλητές-τριες του Ευβοϊκού κόλλησαν κορονοϊό τις τελευταίες ημέρες που δυσκόλεψαν ή ανέβαλαν την προσπάθεια τους, παρόλαυτά η ομάδα έδειξε ένα αξιόμαχο πρόσωπο.

Αναλυτικά οι συμμετοχές των αθλητών-τριων του Ευβοϊκού ΓΑΣ που βαθμολογήθηκαν στις οκτάδες και δεκαεξάδες των αγωνισμάτων τους:

  • Ρόδη Ελευθερία 4η στα 50 μέτρα πεταλούδα χάνοντας το μετάλλια κυριολεκτικά στον τερματισμό. 5η στα 100 μέτρα ελεύθερο με μεγάλο ατομικό ρεκόρ 1:00:66 και 10η στα 100 μέτρα πεταλούδα, κατηγορία Παγκορασίδων Α΄.
  • Πολυκαρπίδη Ειρήνη 8η στα 200 ΜΑ & 400 ΜΑ και 13η στα 100 πεταλούδα, κατηγορία Παγκορασίδων Α΄.
  • Πίγγου Ευαγγελία 11η στα 100 πεταλούδα, πέρασε με τον 2ο χρόνο στα 50 ύπτιο και ακυρώθηκε για άκυρη εκκίνηση στον τελικό και δεν κολύμπησε τα 50 μέτρα πεταλούδα λόγω ασθενείας. , κατηγορία Παγκορασίδων Β΄.
  • Σεπετή Ελένη 6η στα 1500 μέτρα ελεύθερο, 7η στα 800 μέτρα ελεύθερο και 9η στα 400 μέτρα ελεύθερο, κατηγορία Παγκορασίδων Β΄.
  • Χαμαλίδη Αργυρούλα 16η στα 200 μέτρα ελεύθερο, κατηγορία Παγκορασίδων Β΄.
  • Κουλουρίδη Μαρία 14η στα 200 μέτρα πρόσθιο. , κατηγορία Παγκορασίδων Β΄.
  • Λιάσκου Βασιλική 11η στα 50 μέτρα ύπτιο. , κατηγορία Παγκορασίδων Β΄.
  • 6η θέση στα 4Χ200 ελεύθερο Παγκορασίδων Β΄με τις Κουλουρίδη Μαρία, Στράτη Ιωάννα, Χαμαλίδη Αργυρώ, Σεπετή Ελένη.
  • 8η θέση στα 4Χ100 ΜΟ Παγκορασίδων Β΄με τις Κουλουρίδη Μαρία, Στράτη Ιωάννα, Χαμαλίδη Αργυρώ, Σεπετή Ελένη.
  • Τσιακρίγκινα –Μουράτ Αλεξάνδρα 9η στα 400 μέτρα ελεύθερο και 13η στα 200 μέτρα ελεύθερο
  • Κάστας Στέργιος 15ος στα 50 μέτρα ύπτιο
  • Χαμαλίδη Αναστασία (κολύμπησε με την ομάδα του ΑΝΟΑ) 5η στα 1500 μέτρα ελεύθερο, 7η στα 400 & 800 μέτρα ελεύθερο και 5η στα 4Χ200 μέτρα ελεύθερο κατηγορία Νεανίδων.
  • Γλωσσιώτη Κωνσταντίνα (κολύμπησε με την ομάδα του ΑΝΟΑ) 14η στα 50 μέτρα ύπτιο και 5η στα 4Χ200 ελεύθερο & 4Χ100 ΜΟ mix στην κατηγορία Νεανίδων.

Συμμετείχαν επίσης και οι : Βελέντζας Δημήτρης, Χατζηαλεξίου Γεωργία, Συκάς Γιώργος, Ιωάννου Χρήστος.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και αθλήτριες που αγωνίστηκαν στην τελική Φάση για την προσπάθεια τους και τις επιδόσεις τους, καθώς και στους γονείς τους για τον αγώνα τους όλη την χρονιά.

Ακολουθήστε το evima.gr στο Google News

Διαβάστε όλες τις ειδήσεις για την Εύβοια

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις για την Ελλάδα και τον Κόσμο στο evima.gr

ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΚΤΕΛ ΕΥΒΟΙΑΣ
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΚΤΕΛ ΕΥΒΟΙΑΣ
ΜΠΑΣΟΥΚΟΣ
ΤΣΩΚΟΣ