Μακάμπι – Παναθηναϊκός 88-95: Απόδραση από το Βελιγράδι και τώρα… μιλάει το ΟΑΚΑ!
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Και τώρα ο... τελικός των τελικών!

Με τρομερή αντεπίθεση στο τέλος του αγώνα δια χειρός του τρομερού Κώστα Σλούκα, ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε πίσω το αβαντάζ έδρας κερδίζοντας την Μακάμπι με 95-88. Η πρόκριση στο Final Four είναι στα χέρια του και περνάει από το ΟΑΚΑ!

Με τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο και με τον Κώστα Σλούκα βγαλμένο από τα καλύτερα μπασκετικά όνειρα, ο Παναθηναϊκός επιστρέφει από το Βελιγράδι με το αβαντάζ της έδρας και την ερχόμενη εβδομάδα θα κριθεί η πρόκριση στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων το οποίο αναμένεται να είναι κατάμεστο.

Το ματς: Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και έχοντας τον Κέντρικ Ναν σε πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε να προηγείται με διαφορά 8 πόντων (12-20) στο 6′ έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του. Οι άμυνες έβγαιναν, στην επίθεση είχε βρει ρυθμό και μπόρεσε να ελέγξει το παιχνίδι. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η ανετοιμότητα του Μπάλντγουιν, ο οποίος περισσότερο ζημιά είχε κάνει στην ομάδα του και… λιγότερο καλό. Αυτό το κατάλαβε ο Κάτας και εμπιστεύτηκε την second unit στην περιφέρεια η οποία τον έβγαλε ασπροπρόσωπο.

Με τους Μπλατ και Ντιμπαρτολομέο να… δίνουν τον ρυθμό η Μακάμπι πραγματοποίησε την αντεπίθεσή της από την περιφέρεια και τα μακρινά σουτ. Αμφότεροι ήταν οι παίκτες-κλειδιά των Ισραηλινών για να αλλάξει η εικόνα του αγώνα στο «Aleksandar Nikolic Hall» και να πραγματοποιήσει η Μακάμπι επιμέρους σκορ 17-6 (!) και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +3 (29-26) έχοντας 8/11 δίποντα και 4/7 τρίποντα, ενώ αντίστοιχα οι «πράσινοι» (Ναν 11π.) μέτρησαν για το ίδιο διάστημα 9/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο επικράτησε το ίδιο σκηνικό με τις δύο ομάδες να βαδίζουν κοντά στο σκορ. Χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο να πάρει κάποια μεγάλη διαφορά. Από τον Παναθηναϊκό οι Σλούκας, Λεσόρ και Μήτογλουείχαν πάρει τη σκυτάλη από τον Κέντρικ Ναν να επικρατεί ισορροπία στο παιχνίδι. Η Μακάμπι μόνο που κατάφερε να προηγηθεί με 40-36 στα 3:35 πριν από το ημίχρονο , όπως επίσης και λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μισού με 50-46 πριν ευστοχήσει ο Ναν (16π., 4/4διπ., 2/4τρ., 2/2β., 3ριμπ., 2ασ.) σε buzzer beater τρίποντο για το 50-49 του ημιχρόνου.

Ύστερα από δύο δεκάλεπτα η Μακάμπι(Ντιμπαρτολομέο 10π.) είχε 12 ασίστ για ένα λάθος όπως επίσης 14/20 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 7/11 βολές και 13 ριμπάουντ. Αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός έγραψε στο ημίχρονο 16/21 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/11 βολές και 15 ριμπάουντ.

Βέβαια στη συνέχεια οι «πράσινοι» προσπάθησαν να είναι πιο επιθετικοί στην άμυνα και βρίσκοντας 2/2 τρίποντα από Παπαπέτρουκαι Σλούκα προηγήθηκαν με 50-55 στο 21′ αλλα η επιστροφή της Μακάμπι ήταν άμεσα σε 5-0 από Κόλσον και Μπράουν για το 55-55 ένα λεπτό αργότερα. Ο Αταμάν επιστράτευσε τον Καλαϊτζάκη πάνω στον Λορέντζο Μπράουν και αν μη τι άλλο βελτιώθηκε πολύ η άμυνα της ελληνικής ομάδας. Το ματς ωστόσο πήγαινε πόντο και το σκορ άλλαζε συνέχεια χέρια. Ένα άμεσο (από τον Μήτογλου) και ένα έμμεσο τρίποντο (γκολ φάουλ ο Σλούκας) έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +6 (68-74) λίγο πριν από τη λήξη της 3ης περιόδου (69-74).

Αν και ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει το momentum του αγώνα, η Μακάμπι ήταν εκείνη που «απάντησε» με επιμέρους σκορ 10-0 μετατρέποντας το 68-74 σε 78-74 στο 32′. Στη συνέχεια το επιμέρους σκορ έγινε 14-1 (!) με τους γηπεδούχους να παίρνουν ολοκληρωτικά το momentum του αγώνα και να προηγούνται με διαφορά επτά πόντων (82-75) στα 6:27 για το τέλος του αγώνα. Οι Ναν και Παπαπέτρουκράτησαν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση μίας κατοχής (86-85 στο 37′) ωστου ανέλαβαν δράση οι άμυνες και ο Κώστας Σλούκας ο οποίος πήρε την ομάδα τις πλάτες του για το +5 (88-93) στο 39′.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 69-74, 88-95.

Πηγή:gazzetta.gr