Ο Ολυμπιακός τρελαίνει την Ευρώπη: ΘΡΥΛΙΚΗ πρόκριση στον τελικό του Youth League
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σπουδαία πρόκριση για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε στα πέναλτι της Ναντ και προκρίθηκε στον τελικό του Final-4 του Youth League.

Συνεχίζει να γράφει ιστορία ιστορία στο φετινό Youth League η κ19 του Ολυμπιακού!

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-1 στα πέναλτι της Ναντ στον ημιτελικό, μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας, και προκρίθηκαν για πρώτη φορά στον τελικό της διοργάνωσης.

Πλέον, η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Μίλαν – Πόρτο για να δουν ποιον θα αντιμετωπίσουν στον μεγάλο τελικό, που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Δευτέρα στην Νιόν της Ελβετίας (22/4, 19:00).

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησαν με το σουτ του Μουζακίτη να περνάει λίγο άουτ. Στην συνέχεια η Ναντ ισορρόπησε και προσπάθησε να δημιουργήσει τις δικές της στιγμές. Στο 13’ ο Σίνα μπλόκαρε το σουτ του Νζίτα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο κίπερ του Ολυμπιακού με εξαιρετική επέμβαση είπε όχι στη σέντρα σουτ του Γκοτιέ, ενώ ο Μαφουμπί πρόλαβε να ακουμπήσει τη μπάλα… τόσο όσο. Ο Σίνα όμως είπε ξανά «όχι» εντυπωσιακά.

Στο 34’, ο Ολυμπιακός είχε την καλύτερή του στιγμή να ανοίξει το σκορ με τον Παπακανέλλο να βγάζει υπέροχη κάθετη στον Μπάμπη Κωστούλα, ο οποίος ωστόσο νικήθηκε σε τετ-α-τετ από το Μαμπόν! Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε η απάντηση των «καναρινιών», με τον στόπερ, Ντιγκάρ, να αστοχεί εξ επαφής σε κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ και ενώ ο Σίνα ήταν εξουδετερωμένος.

Πηγή: in.gr