Ποδόσφαιρο: Κυπελλούχος Εύβοιας η Αρτάκη – Επικράτησε με 5-0 της Αιδηψού
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ολοκληρώθηκε ο τελικός κυπέλλου Ευβοίας βρίσκοντας νικήτρια την ομάδα της Αρτάκης

Ολοκληρώθηκε το μεγάλο ματς της χρονιάς για το κύπελλο της Ευβοίας.

Κυπελλούχος η ομάδα της Αρτάκης που επικράτησε της Αιδηψού με 5-0.

Όσοι βρέθηκαν στο καταμε στο δημοτικό στάδιο Χαλκίδας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν έναν υπέροχο αγώνα ποδοσφαίρου.

Η Αρτάκη κέρδισε 5-0 στον τελικό την Αιδηψό και κατέκτησε για τρίτη συνεχή φορά το κύπελλο Εύβοιας (για όγδοη συνολικά στην ιστορία της και τέταρτη τα τελευταία πέντε χρόνια), που φέτος ήταν αφιερωμένο στον αείμνηστο Χρήστο Φεφέκο.

Ο ΑΟΝΑ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 8′ είχε καλή στιγμή, όταν μετά κούρσα του Μερτύρη σέντραρε για τον Παπαδάκη, το σουτ του οποίου απ’ το ύψος του πέναλτι πέρασε πάνω απ’ την οριζόντια δοκό. Ένα λεπτό μετά η Αιδηψός, που σταδιακά προσπαθούσε πάρει μέτρα στο γήπεδο, είχε σουτ από καλή θέση με τον Κυριακού, που πέρασε έξω, ενώ στο 12′ το εκτελεσμένο φάουλ του Γάσπαρη πέρασε λίγο δίπλα απ΄’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Μουζάκη, έχοντας προηγηθεί σουτ του Παυλίδη για την Αρτάκη, που επίσης δεν βρήκε στόχο. Τελικά οι Αρτακιανοί άνοιξαν το σκορ στο 16′, με κερφωτή κεφαλιά του Στασινόπουλου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ταυταρίδη. Με κάπως πεσμένο τον ρυθμό, η Αρτάκη φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι και να ψάχνει το δεύτερο γκολ, με τα μακρινά σουτ από Ιορδανίδη (19′ και 27′) και Παπαδάκη (21′) να περνούν πάνω απ’ τα γκολπόστ, ενώ στο 35′ ο Μ. Μπιμπάι αντέδρασε αποτελεσματικά σε ευθύβολο σουτ του Βελή. Αυτό τελικά έγινε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, με τον Παυλίδη να σκοράρει μέσα από την περιοχή, αξιοποιώντας ασίστ του Παπαδάκη.

Δεν άλλαξε κάτι στην επανάληψη, με την Αιδηψό να μην μπορεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το γκολ που θα την έβαζε στο παιχνίδι (όσο το σκορ ήταν στο 2-0), με τον ΑΟΝΑ να ελέγχει το παιχνίδι και να δημιουργεί την πρώτη του ευκαιρία στην επανάληψη στο 59, με πλασέ του Χατζηστάμου που απόκρουσε ο Μ. Μπιμπάι Νέα καλή στιγμή για τους Αρτακιανούς στο 65′, με τον Γιουκάι να κόβει το πλασέ του Ταυταρίδη και στη συνέχεια ο Μ. Μπιμπάι να αντιδρά αποτελεσματικά, στο σουτ στην επαναφορά του Παπαδάκη. Το τρίτο γκολ της Αρτάκης ήρθε στο 72′, με τον Σαλπιγγίδη να αξιοποιεί μεταβίβαση του Παυλίδη και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Εν συνεχεία, στο 76′, ο Μ. Μπιμπάι απέκρουσε σουτ του Παυλίδη, για να φτάσουμε στο 81′, οπότε και ο Βελής με κεφαλιά έκανε το 4-0, ύστερα απ’ τη σέντρα του Χατζηστάμου. Στο 85′ ο Τσούπρος δεν αξιοποίησε πέναλτι που κέρδισε ο Βελής, στέλνοντας την μπάλα άουτ και στο 88′ ο Χατζηστάμου με διπλή προσπάθεια -έπειτα από πάσα του Μεταξά- έκλεισε το σκορ. Οι Αιδήψιοι στις καθυστερήσεις είχαν ευκαιρία για να μειώσουν το σκορ, με τον Μουζάκη να κρατά απαραβίαστη την εστία του, σε σουτ του Μαυρούτσικου, που είχε κλέψει την μπάλα και απελευθερωθεί, με ατομική προσπάθεια.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόκορης/Ντόβολης Ι.-Σέρρας, 4ος διαιτητής: Σιαπλαούρας.

ΓΚΟΛ: 16′ Στασινόπουλος, 45′ Παυλίδης, 72′ Σαλπιγγίδης, 77′ Βελής

ΑΡΤΑΚΗ (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Μουζάκης, Στασινόπουλος, Μερτύρης, Τσούπρος, Μπιμπισίδης (54′ Χατζηστάμου), Ζαχαράκης, Ταυταρίδης (68′ Λάμπρου), Βελής, Παυλίδης (78′ Γερογιάννης), Ιορδανίδης (68′ Μεταξάς), Παπαδάκης (68′ Σαλπιγγίδης).

ΑΙΔΗΨΟΣ (Θανάσης Αναγνώστου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Γάσπαρης, Ε. Γιουκάι (66′ Σούμπασης), Πατσής, Αναστασιάδης (78′ Μαυρούτσικος), Μ. Σουλιάδης, Ι. Σουλιάδης, Κυριακού, Ζουζουλής (78′ Καρατζούδης), Μακρής (66′ Μηλόπουλος).