Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (ΠΟΛΟ): Στη Β’ Εθνική ο ΝΟΧ!
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο ΝΟ Χαλκίδας επικράτησε στον σημερινό ημιτελικό της τελικής φάσης της Γ’ Εθνικής υδατοσφαίρισης, του ΟΠΑΘΑ Πατρών (12-7), εξασφαλίζοντας την άνοδο στη Β’ Εθνική.

Το απόγευμα ο ‘ιππόκαμπος’ θα έχει την ευκαιρία στον μεγάλο τελικό (6.30 μ.μ.) να διεκδικήσει την πρώτη θέση, αντιμετωπίζοντας τη Νίκη Βόλου, που επικράτησε (8-4) της Αργυρούπολης (εξασφαλίζοντας κι εκείνη την άνοδο), στον άλλο ημιτελικό, με τον οποίο άνοιξε το αγωνιστικό πρόγραμμα της Κυριακής 30/7. Στον μικρό τελικό (5 μ.μ.) Αργυρούπολη και ΟΠΑΘΑ Πατρών θα διεκδικήσουν την τρίτη θέση, που -επίσης- δίνει άνοδο  στη Β’ Εθνική.

ΟΠΑΘΑ ΠΑΤΡΩΝ-ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 7-12

‘Μουδιασμένα’ μπήκε στον ημιτελικό η ομάδα της Χαλκίδας, με τους Πατρινούς να κλείνουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1), ενώ βρέθηκαν και στο +3 (4-1), περίπου δύο λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου, κατά τη διάρκεια της οποίας ο πορτιέρο Δημήτρης Πουλής (και γενικά η καλή αμυντική απόδοση των Χαλκιδέων) δεν επέτρεψε στην ομάδα της Πάτρας να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ, μέχρι την ανάπαυλα. Στην τρίτη περίοδο ο ΝΟΧ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και επιθετικά, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά σκορ (5-6), λίγο πριν τα μισά του οκταλέπτου. Ακόμη πιο αποφασιστικός ο ΝΟΧ στην τελευταία περίοδο, κατάφερε ουσιαστικά να ‘κλειδώσει’ τη νίκη-άνοδο τεσσεράμισι λεπτά πριν τη λήξη, οπότε και έφτασε για πρώτη φορά στο +3 (6-9), που του έδωσε την απαραίτητη ώθηση ώστε να φτάσει άνετα και χωρίς άγχος στον στόχο του.

ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΚΟΡ: 2-0, 2-1, 4-1, 4-3, 5-3, 5-6, 6-6, 6-10, 7-10, 7-12.

8ΛΕΠΤΑ: 3-1, 5-3, 6-7, 7-12.

ΟΠΑΘΑ ΠΑΤΡΩΝ (Παναγιώτης Χριστοφής): Μπακούλιας, Τυρόδημος, Δ. Γελάσιος, Π. Γελάσιος 1, Γιαννακόπουλος 3, Κ. Παρασκευόπουλος, Π. Παρασκευόπουλος, Φούντας, Εμερετλής, Ζάχος 1, Καρράς, Παπαγεωργίου 2, Προδρομήτης, Γκανασούλης.

ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιάννης Αλαφάκης): Πουλής, Καψοκόλης 1, Παλαιολόγος, Καρλής 1, Οικονόμου, Μανουσάκης, Παπαγιαννάκης 3, Καρακασίλης, Ι. Κατσαράνης 1, Μπαχάς 2, Ν. Μερκουριάδης 2, Α. Κατσαράνης, Τρίκας, Ζωντός, Κοκκάλας 2.

Δείτε φωτογραφίες απ’ το παιχνίδι, πατώντας ΕΔΩ.