Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 72-78: «Break» στο ΟΑΚΑ κι ένα βήμα πριν τον τίτλο
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μία νίκη που φέρνει τους ερυθρόλευκους αγκαλιά με την κατάκτηση του τίτλου στη Stoiximan Basket League.

Από την κόλαση στον παράδεισο, μέσα σε δέκα λεπτά! Ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός στο πρώτο μέρος, με την επιστροφή από τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα όμως ήταν ο εαυτός του, γύρισε από το -14 σε ένα δεκάλεπτο και έφτασε, εν τέλει, στη νίκη επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (78-72) στο ΟΑΚΑ. Την τρίτη διαδοχική στο γήπεδο του αιωνίου αντιπάλου και την έκτη σερί φέτος.

Μία νίκη που τον φέρνει πλέον αγκαλιά με την κατάκτηση του τίτλου στη Stoiximan Basket League, αφού έχει τρεις ευκαιρίες για να τα καταφέρει. Είναι προφανές βέβαια πως άπαντες στην πλευρά των ερυθρολεύκων θέλουν να τελειώσουν τη δουλειά σε τρία βράδια, την Παρασκευή 17 Ιουνίου στο ΣΕΦ.

O MVP

Δεν είναι εύκολο πράγμα η επιλογή του πολυτιμότερου για τον Ολυμπιακό. Πολύ απλά γιατί ο Τάιλερ Ντόρσεϊ και ο Σάσα Βεζένκοβ αξίζουν εξίσου τη συγκεκριμένη ατομική διάκριση. Οι δυο τους είχαν 6 πόντους με 0/8 δίποντα και 2/3 τρίποντα στο πρώτο μέρος, γύρισαν όμως τον διακόπτη στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλαν τις βάσεις για την ερυθρόλευκη νίκη. Το γεγονός πως σημείωσαν τους 22 από τους 29 πόντους του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο εξηγεί πολλά για τον λόγο που οι φιλοξενούμενοι γύρισαν εν ριπή οφθαλμού από το -14 της ανάπαυλας.

Ο ομογενής γκαρντ έκλεισε το ντέρμπι με 17 πόντους (με 2/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 1/3 βολές) σε 35’05” συμμετοχής, ενώ ο αριστερόχειρας φόργουορντ μέτρησε 19 πόντους (με 2/7 δίποντα και 5/7 τρίποντα) στα 34’14” που έμεινε στο παρκέ.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς δεν έχει το περίσσευμα ενέργειας που απαιτείται για τη σειρά των τελικών, πόσω μάλλον αυτή που χρειάζεται όσο τίποτε άλλο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Ο 31χρονος γκαρντ έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του, όντας χωρίς καθαρό μυαλό και άστοχος στη διάρκεια του ντέρμπι. Με εξαίρεση άλλωστε τους πέντε σερί πόντους που σημείωσε στο φινάλε της πρώτης περιόδου, η ερυθρόλευκη άμυνα δεν τον ένιωσε επί της ουσίας. Μ αυτά και μ αυτά, έκλεισε το Game 2 των τελικών με 11 πόντους (με 3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/3 βολές), 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, αλλά και 4 λάθη σε 18’14” συμμετοχής.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Δύο ήταν οι μεγαλύτερες πληγές του Ολυμπιακού στο -14 του πρώτου μέρους: τα 0/10 δίποντα που είχαν οι Σάσα Βεζένκοβ, Τάιλερ Ντόρσεϊ και Μουσταφά Φαλ (τρεις εκ των πέντε της βασικής πεντάδας) και τα 2/15 στα εντός παιδιάς στη δεύτερη περίοδο. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, σαν να γύρισε ο διακόπτης. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με τον Σάσα Βεζένκοβ έβαλαν τους 22/29 πόντους της ομάδας τους και σε συνδυασμό με τα 3/12 σουτ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, το παιχνίδι ήρθε τούμπα.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έδειξε από τις πρώτες κιόλας κατοχές πως δεν θα είναι παθητικός, όπως στο ΣΕΦ. Ο Γιώργος Βόβορας χρησιμοποίησε τον Λευτέρη Μποχωρίδη στην αρχική πεντάδα (αντί του Νεμάνια Νέντοβιτς) με σκοπό να αυξήσει την ένταση στην άμυνα -και το πέτυχε. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του (χαμηλού) ρυθμού απέναντι σε μια ομάδα, που απειλούσε μόνο από την περιφέρεια. Είναι χαρακτηριστικό πως στο “Χ” (12-12) του 7ου λεπτού, ο Ολυμπιακός είχε 4/5 τρίποντα και 0/7 δίποντα, πριν σπάσει το ρόδι μέσα από την γραμμή των 6μ75 ο Κώστας Σλούκας. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε πάντως τους πράσινους σε θέση οδηγού (21-20) χάρη στο buzzer beater που έβαλε ο Νεμάνια Νέντοβιτς από το κέντρο του γηπέδου. Με πληροφορίες από το sport24.